Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Krew darem pokoju

Wakacje to czas urlopów i wypoczynku, ale też czas wielu pielgrzymek. Te okoliczności powodują zmniejszenie liczby dawców krwi zgłaszających się w stacjach krwiodawstwa. Jednocześnie wakacje, to okres zwiększonego zapotrzebowania na krew. Corocznie więc w okresie letnim głośniej wybrzmiewają apele o ten życiodajny lek ratujący życie i zdrowie.

W parafii Krzyża Świętego w Łomży od 2008 roku w czasie każdych wakacji organizowana jest co najmniej jedna edycja cyklicznej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”. W minioną niedzielę, 7 sierpnia 2022 roku, już po raz 76. zorganizowano zbiórkę krwi w Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II. Krwiodawcy, jak zawsze – nie zawiedli. Choć ich liczba, z racji przywołanych na wstępie okoliczności, ale też możliwości otrzymania dwóch dni wolnych po oddaniu krwi w dniu „roboczym” nie była ogromna, to efektem życzliwej postawy 22. osób stało się niemal 10 litrów krwi, która wzbogaciła uszczuplone ostatnio zasoby Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim Krwiodawczyniom i Krwiodawcom, którzy w niedzielne, letnie przedpołudnie zdecydowali się poświęcić swój czas, a co najważniejsze – cząstkę siebie, na rzecz szlachetnej idei honorowego krwiodawstwa. Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tej „wyjazdowej” akcji oraz paniom pracującym w domu parafialnym, gościnnie wzmacniającym to przedsięwzięcie, a także kapłanom promującym parafialną akcję i zachęcającym do oddawania krwi.

Kalendarze każdego roku kilkakrotnie odnotowują daty przypominające o idei krwiodawstwa. W dniu urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, 8 maja – w ramach obchodów święta PCK, 12 czerwca – z racji Światowego Dnia Krwiodawcy oraz w dniach 22-26 listopada kiedy obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Mało kto jednak pamięta, że na mocy Dekretu Stolicy Apostolskiej z dnia 22 maja 1999 roku polskim honorowym dawcom krwi patronuje św. Maksymilian Kolbe, który przelał swą krew ofiarując się za współwięźnia. Jego wspomnienie, a co za tym idzie – patronalny dzień polskich krwiodawców obchodzimy 14 sierpnia – w dniu jego męczeńskiej śmierci. – To już w najbliższą niedzielę.

Dziś, gdy widmo wojny toczącej się u granic naszej ojczyzny tak dobitnie uświadamia nam wartość pokoju i wartość życia, z wiarą i ufnością prośmy o wstawiennictwo świętego Maksymiliana w instancji wszystkich, którzy nie szczędzą swej krwi w obronie najwyższych wartości, a wśród nich także za krwiodawców otwierających swe serca na potrzebę ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Niech nasza krew będzie darem pokoju!

Kolejna edycja parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem” zaplanowana została na 9 października. Już dziś zarezerwujmy ten termin, by ofiarować swą krew.

Tadeusz Babiel

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę