Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Rząd obiecuje dopłatę do ogrzewania

Główne zdjęcie
Chciałoby się sparafrazować słynny tekst z "Misia" - Tak wygląda węgiel, synku.

Sejm przyjął dziś (5.08) ustawę o dodatku węglowym, a odrzucił wszystkie poprawki Senatu o dopłatach przy innym paliwie. Natomiast minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że rząd zamierza dopłacać także do pelletu, oleju opałowego czy LPG. Mowa jest także o zamrażaniu przez URE taryf dla odbiorców ciepła systemowego.

Podczas piątkowego posiedzenia Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym. Odrzucił natomiast poprawki zgłaszane przez Senat. Te dotyczyły rozszerzenia dopłat na inne źródła ciepła. Na mocy ustawy gospodarstwo domowe może otrzymać jednorazową dopłatę 3 tysiące złotych, ale warunkiem jest rejestracja w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski można składać do 30 listopada, a pieniądze mają być wypłacane w przeciągu miesiąca. 

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. 

Pomysł dopłat tylko do węgla był głośno krytykowany, dlatego też minister MKiŚ Anna Moskwa ogłosiła dziś, że rząd będzie dopłacał do zakupu także innych paliw. Zgodnie z rządową obietnicą ogrzewający domy pelletem mają dostać 3 tys. zł, olejem opałowym – 2 tys. zł, drewnem kawałkowym – 1 tys. zł, a gazem – 500 zł. 

Właściciel składu opałowego pod Łomżą zapytany o dostępność, mówi że generalnie węgla nie ma, choć na placu jeszcze trochę leży. To śladowa ilość – podkreśla. W rozmowie dodaje, że nie ma skąd przywieźć węgla. - Rząd zapewnia, że płynie on do Polski z Kolumbii, ale chodzą opinie, że większość tego węgla nie nadaje się dla klientów indywidualnych. 

Otwartą zatem kwestią pozostaje, czy ten wegiel lub inne paliwo będzie.

Minister klimatu zapowiedziała też blokowanie taryf przez Urząd Regulacji Energetyki dla ciepła systemowego czyli ciepłowni. Na konferencji prasowej Moskwa mówiła o szczegółach dopłat w tym o mrożeniu wzrostu taryfy na poziomie około 40 proc. w ciepłownictwie systemowym.
Jak będzie przekonamy się, ponieważ wczoraj URE zaakceptowało nową taryfę dla Hajnówki. Wzrost ceny ciepła w stosunku do ostatniej taryfy z 9 grudnia 2021 roku wyniósł 150%. z 44,83 zł na 112,25 zł za 1 GJ ciepła. Czy po dzisiejszej deklaracji minister się to zmieni, zobaczymy.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę