Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Inwestowanie w srebro

Inwestowanie w złoto nie jest jedyną formą pomnożenia swoich środków finansowych poprzez kupno, a następnie sprzedaż z zyskiem, wartościowego kruszcu. Równie godnym uwagi metalem szlachetnym jest bowiem srebro inwestycyjne. Tak, jak w przypadku złota i w srebrze można albo „zamrozić” swoje oszczędności albo zarabiać na zmianach jego ceny, obserwując aktualny kurs. A jak tak właściwie wyglądają inwestycje w srebro – jakie produkty wybierać i gdzie je kupować? Wyjaśniamy, jak przygotować się do zakupu srebra.

Srebro inwestycyjne – dostępne możliwości

Inwestor zdecydowany na kupno fizycznego srebra ma dwie opcje wyboru: sztabki srebra albo monety bulionowe. Oba typy tych produktów nie mają wartości kolekcjonerskiej, nie posłużą również jako środek płatniczy w sposób bezpośredni – zostały przeznaczone konkretnie inwestowaniu środków finansowych. O ich wartości decyduje aktualny kurs rynkowy, a także „czystość”, czyli zawartość srebra w produkcie. Srebro inwestycyjne powinno być próby 999 i taka też jest oferowana przez sprawdzonych, renomowanych producentów bądź dealerów.

Sztabki srebra są dostępne w różnych wersjach wagowych, dzięki czemu na ich zakup można sobie pozwolić nawet w przypadku mniejszych oszczędności. Produkty rozpoczynają się od sztabek 1-gramowych i sięgają nawet tych kilkukilogramowych. Co istotne, bardziej opłacalne będzie kupienie jednej sztabki o wadze 1000 gramów niż dziesięciu 100-gramowych lub dwóch 500-gramowych. Im cięższy produkt, tym niższa będzie bowiem jego cena za 1 gram.

Wybór srebrnych monet inwestycyjnych jest bardzo duży, te produkowane są bowiem przez mennice na całym świecie. Nie każda z nich będzie jednak cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, licząc zatem na pewną sprzedaż, warto wybierać (szczególnie na samym początku, gdy dopiero poznajesz rynek) te najbardziej popularne. To przede wszystkim Kanadyjski Liść Klonowy, południowoafrykański Krugerrand, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur oraz Wiedeńscy Filharmonicy.

  • Gdzie kupować srebro inwestycyjne?

Jednym z najważniejszych aspektów inwestycji w srebro jest pozyskanie produktu z dobrego źródła. Na rynku nie brakuje niestety podrabianych sztabek lub monet, których zakup wiązałby się z utratą środków finansowych, a sprzedaż – z popełnieniem przestępstwa. Warto zatem wybierać znanych, renomowanych sprzedawców lub kupować srebro bezpośrednio od producenta. Godne uwagi, zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i wysoką jakość, jest srebro inwestycyjne Mennicy Polskiej, a także Heraeus, Umicore czy Valcambi.

Jeśli zdecydujesz się na kupno srebra z drugiej ręki od prywatnego inwestora, to koniecznie zwróć uwagę na jego jakość. Największe bezpieczeństwo inwestycji zapewnia srebro przetrzymywane w oryginalnym opakowaniu ze wskazaniem mennicy, z którego pochodzi sztabka. Pamiętaj również, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo oferty mogą oznaczać nieuczciwego sprzedawcę i wiązać się z podrabianym srebrem albo przekłamaniem jego próby. Oczywiście cena kruszcu może się różnić zależnie od sprzedawcy, co będzie miało związek z ich marżą. Nie zawsze niższy koszt zakupu musi zatem sugerować podrabiane srebro, o ile różnica nie jest mocno znacząca. Czasami też wyraźna obniżka ceny wiąże się po prostu ze złym stanem technicznym sztabki czy monety, co powinno zostać opisane w ofercie.

tekst płatny

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę