Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

SALON POD GONTEM

Jerzy Kossak
Jerzy Kossak
W listopadzie Skansen nowogrodzki po raz kolejny był gospodarzem „Salonu pod gontem” poświęconego tym razem – ł o w i e c t w u. W atmosferę tego wieczoru wprowadziły uczestników grane na rogach sygnały łowieckie. Powitaniem myśliwych i leśników „Darz Bór” rozpoczął swą prelekcję dr Rafał Skoczylas z Koła Łowieckiego „Gawra” przy Polskiej Akademii Nauk. Przedstawił historię w dziejach ludzkości oraz jego wpływ na antropologiczne aspekty rozwoju człowieka.
Łowiectwo wcześniej będące sposobem na przetrwanie stało się dziedziną gospodarki i ekskluzywnym hobby. W raz z rozwojem technicznym człowieka zmieniały się sposoby polowania oraz broń, której do tego celu używano. Goście Salonu prześledzić mogli historię narzędzi od broni białej prze miotaną do palnej. Przerywnikami w prelekcji były opowiadane anegdoty o tematyce myśliwskiej. Nie zabrakło także legendy o patronie myśliwych – Św. Hubercie. Celem prelekcji było obalenie stereotypu myśliwego jaki panuje w społeczeństwie, jak człowieka, który strzela wszystko co się porusza. Nic bardziej mylnego. Istnieje bowiem prawo łowieckie pisane, oraz nie pisana etyka łowiecka, które określają okresy ochronne dla zwierzyny i dopuszczalne sposoby polowań.
Ciekawe opowieści często przeplatane gwarą łowiecką zakończyły się degustacją bigosu myśliwskiego i kiełbasy z dzika.
M. Estkowski

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę