Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 maja 2021 napisz DONOS@

WIEŚCI Z POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO

Muzeum Przyrody w Drozdowie otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt: ,,Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabezpieczenie części podziemnych budowli’’.
Projekt realizowany będzie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego, w priorytecie ,,Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, działanie: Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego’’. Dzięki środkom z Unii Europejskiej w kompleksie pałacowo – dworskim w Drozdowie wykonane zostaną prace zabezpieczające fundamenty i piwnice przed zasoleniem i zagrzybieniem oraz wyremontowane zostaną tarasy. Jest to pierwszy etap prac rewaloryzacyjnych. Obecnie trwają procedury przetargowe na wykonanie robót.

Oczyszczalnia ścieków w Przytułach Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży, wraz z gminą Przytuły, wybudowały wspólnie oczyszczalnię ścieków, o przepustowości 2,5 m³ / dobę, do której podłączony będzie Ośrodek Zdrowia oraz budynek Urzędu Gminy w Przytułach. Wartość inwestycji to kwota 22 tys. zł. Ponadto Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej zmodernizował w Ośrodku Zdrowia instalację sanitarną. Wartość tych prac to prawie 18 tys. zł..

Starostwo Powiatowe w Łomży realizując Strategię Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Łomżyńskiego do 2015 roku, za priorytetowe uznało zadania w zakresie infrastruktury drogowej. Do jednych z działań należy: modernizacja nadrzecznych ciągów drogowych w Dolinie Biebrzy i Narwi. Aktualnie powiat realizuje inwestycje na odcinku drogi powiatowej Wizna – Sambory
– Sieburczyn Rutkowskie – Burzyn – Pluty. Realizacja inwestycji została zetapowana. Dotychczas wartość wykonanych robót, na odcinku 11,683 km osiągnęła wartość 2.647535,01 zł., z czego udział pozyskanych środków zewnętrznych, m.in. z Programu Aktywności Obszarów Wiejskich, wyniósł 1.906665,35 zł. tj. 72 % ogólnej kwoty zrealizowanych prac. W miesiącu listopadzie br. został zrealizowany kolejny odcinek drogi Burzyn – Szostaki o długości 1,057 km i wartości 398941,92 zł. w tym 200 tys. zł. z rezerwy celowej budżetu państwa.
Do całkowitego zakończenia modernizacji nadrzecznego ciągu drogowego, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, pozostał ponad 4 - kilometrowy odcinek Szostaki – Chyliny, który planowany jest do realizacji w 2007 r.

Niecodzienny przebieg miała XXIX Sesja Rady Powiatu Łomżyńskiego, podczas której Starosta Łomżyński - Wojciech Kubrak wręczył Panu Stanisławowi Dardzińskiemu Złoty Medal za wieloletnią działalność w Stowarzyszeniu Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę w 100 rocznicę urodzin. Pan Stanisław Dardziński urodził się w 1905 roku w Kupiskach Nowych. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, następnie trafił do niewoli niemieckiej. Przez wiele lat przebywał w obozach jenieckich na terenie Niemiec. Oprócz medalu, 100 - letni weteran otrzymał gratulacje i kwiaty od władz powiatu i Zarządu Stowarzyszenia.
Podczas tej samej sesji Starosta Łomżyński złożył również gorące podziękowania posłowi IV kadencji Sejmu RP Panu Wojciechowi Borzuchowskiemu, za szczególne wsparcie udzielane powiatowi, szczególnie w dziedzinie finansowania jednostek kultury.

W dniu 26 października 2005 r. o godz. 10 °° w Miejscowości Marianowo Starosta Łomżyński Wojciech Kubrak wręczył klucze do mieszkań wychowance domu dziecka oraz wychowankowi rodziny zastępczej. Jednym z podstawowych zadań powiatu w zakresie pomocy dla wchodzących w dorosłe życie wychowanków, jest zapewnienie mieszkania. W powiecie łomżyńskim, pomimo trudności, problem ten jest stopniowo rozwiązywany. Tak np. w roku 2002 i w lutym 2005 r. dwie wychowanki z rodzin zastępczych otrzymały mieszkania w budynku Nr 1 w Marianowie, administrowanym przez Zespół Szkół. Są to mieszkania o pow. 40 m ². W maju br. Zarząd Powiatu Łomżyńskiego podjął decyzję o utworzeniu w tym samym budynku dwóch mieszkań z pustostanu o pow. 70 m², z przeznaczeniem dla usamodzielniających się wychowanków z domu dziecka i rodziny zastępczej. Remont w znacznym stopniu został sfinansowany z budżetu powiatu, a przeprowadzili go pracownicy Zakładu Obsługi Starostwa Powiatowego w Łomży. Urządzeniem mieszkań zajęli się wychowankowie wg. własnych upodobań i za własne oszczędności. Pan Starosta oprócz symbolicznych kluczy wręczył wychowankom przydatne w gospodarstwie domowym upominki. W uroczystości udział wzieli: Wojciech Kubrak - Strosta Łomżyński, ks. kan. Maciej Grajewski - proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, Marek Kaczanowicz - Dyrektor Zespołu Szkół Średnich w Marianowie, Józej Piątek - Dyrektor Zakładu Obsługi Starostwa Powiatowego w Łomży, Edward Jarota - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży, wychowankowie z rodzicami.

W dniach 15 – 18 listopada 2005 r. na zaproszenie władz Powiatu Daugavpils na Łotwie przebywała oficjalna delegacja Powiatu Łomżyńskiego. W skład delegacji, oprócz przedstawicieli starostwa, wchodziło pięciu wójtów gmin z powiatu łomżyńskiego, delegacja gminy Miastkowo i przedstawiciele Łomżyńskiej Izby Przemysłowo Handlowej. Podczas pobytu nastąpiło oficjalne nawiązanie kontaktów między gminą Miastkowo i gminą Naujene oraz wstępne rozmowy Łomżyńskiej Izby Przemysłowo Handlowej z jej odpowiednikiem Daugavpils. Delegacja uczestniczyła w oficjalnych obchodach 87 rocznicy proklamowania niezależnej Republiki Łotewskiej, najważniejszego łotewskiego święta państwowego, a także spotkała się z łotewską Polonią .
Informacje z Serwisu Powiatu Łomżyńskiego zebrał
Józef Piątek

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę