Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ochrona środowiska

Proste sposoby na ochronę przyrody i zawartości portfela.

Sytuacja naszego globu jest bez wątpienia katastrofalna. Oznacza to, że przeciętny śmiertelnik powinien pomyśleć jak działać dla odwrócenia wiszącego nad Ziemią i ludzkością zagrożenia zniszczeniem. Okazuje się, że szalenie ważna jest świadomość każdego mieszkańca wspólnego domu jakim jest Ziemia. Krótko mówiąc chcąc zmienić świat trzeba koniecznie zacząć od siebie! Podejmij wysiłek odkrycia swojego istnienia jako fascynującego faktu, który ma miejsce tylko raz w dziejach wszechświata, łatwiej dostrzeżesz wtedy unikalność innych istnień. Docenienie własnego życia jest punktem wyjścia do działań na rzecz ochrony przyrody, powrotem do pierwotnej, rajskiej harmonii. Nie czuj się intruzem na Ziemi . Masz wszystkie atuty żeby być jej rzeczywistym przyjacielem i obrońcą. Odrzuć antropocentryczną arogancję, człowiek nie może być despotą, ale przyjacielskim gościem na Ziemi.
Bądź odkrywcą prawdy o przyrodzie. Wyrabiaj w sobie szacunek dla każdego przejawu życia. OSZCZĘDZAJ !
Okazuje się, że pozornie drobne działania wykonywane na co dzień po przemnożeniu przez większą liczbę mieszkańców dają ogromnie ważne rezultaty. Oszczędzaj energię elektryczną! Każda zaoszczędzona kilowatogodzina to mniej w powietrzu o jeden kilogram dwutlenku węgla,10g siarki, 3g tlenków azotu.
Godzina prasowania to zużycie jednej kilowatogodziny energii elektrycznej. Prasuj tylko to co rzeczywiście konieczne. Kupuj pościel z kory, której nie trzeba prasować czy nieść do magla.
Zastąp zwykłe żarówki energooszczędnymi w miejscach gdzie światło musi się długo palić. Zamrażarka zużywa mniej energii gdy jest wypełniona. Zapełnij jej puste przestrzenie zgniecionym papierem. Lodówka zużywa mniej energii gdy jest wypełniona, a znacznie więcej gdy jest oblodzona. Nie dopuszczaj do nadmiernego oblodzenia zamrażalnika. Pralka powinna być wypełniona, a temperatura prania dostosowana do wymagań tkaniny, żeby bez potrzeby nie ogrzewać wody.
Dla zrobienia szklanki herbaty nie gotuj pełnego czajnika wody. Tradycyjny czajnik musi mieć gwizdek. Co jakiś czas usuń kamień osadzony w czajniku. Przy gotowaniu na kuchni elektrycznej dostosuj garnek tak aby jego dno odpowiadało wielkością płycie grzejnej, a przy gazowej płomień nie może wydostawać się poza dno garnka.
Garnek powinien być wypełniony do połowy i przykryty, co pozwala gotować na mniejszym ogniu i nie ma obawy, że wykipi.
Nie “przepitraszaj”! Zbyt długie gotowanie niepotrzebnie marnuje energię i niszczy witaminy w potrawach.
Wyłącz zbyteczne odbiorniki. Świadomie wybieraj te programy radiowe czy telewizyjne, które uznasz za pożyteczne. Nie pozwól sobie byle czym zatkać czasu i ciszy, uszu i oczu!
Nie bądź “nocnym Markiem”. Korzystaj z oświetlenia słonecznego. Wstawaj wcześniej i wcześniej idź spać.
Nie chemizuj dodatkowo swojego środowiska życia.
Do żywności stosuj naczynia co do których jest pewność, że nadają się do kontaktu z żywnością.
Nie kupuj i nie pal na ognisku czy w piecu CO żadnych przedmiotów z PCV, ani innych plastików o nieznanym składzie, inaczej narażasz się na bezpośredni kontakt z dioksynami, najstraszniejszymi truciznami jakie zna chemia końca XX wieku. Nie kupuj i nie używaj materiałów pirotechnicznych, zawierają skażające metale, ich dym jest bardzo toksyczny.
Niech w twoim domu będą tylko świece z wosku pszczelego. Powszechnie dostępne w sprzedaży świece zawierają stearyniany i inne składniki, w wyniku spalania których powstaje wiele toksycznych substancji, m.in. rakotwórczy benzoapiren.
Nie kupuj zniczy w plastikowej obudowie (PCV) i zapalaj ich jak najmniej. W naszych warunkach w dniach kiedy masowo odwiedzane są cmentarze skażenie powietrza przekracza wszelkie normy i pojęcie! Nie zabieraj wtedy na cmentarz małych dzieci! Nie pal tytoniu, nie pozwól palić w twoim towarzystwie. Nikotynizm, czyli nałóg palenia, jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie rodzajem toksykomanii. W roku 1984 było dwa miliardy palaczy na świecie...
Przy wywabianiu plam, sprzątaniu unikaj środków zawierających chlor (niebezpieczeństwo powstawania dioksyn).
Między estetyką a marnotrawstwem.
Wybieraj towar w opakowaniach zwrotnych albo takich które podlegają recyklingowi czyli nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.
Nie kupuj towaru w puszkach. W Polsce nie ma niemal żadnego recyklingu (powtórnego wykorzystania) takich opakowań. Wszystko trafia na wysypiska (a często do lasu).
Unikaj kupowania produktów spożywczych pakowanych w kartonowe pudełka z metalową wyściółką. Jony metalu (aluminium !) przechodzą do roztworu a opakowanie nie nadaje się do powtórnego wykorzystania. Ucz się sortowania śmieci, a odpady organiczne wykorzystuj do sporządzania kompostu.
Szanuj ubrania i przekaż je potrzebującym. Uprawy bawełny są niezmiernie uciążliwe dla środowiska przez stosowanie ogromnych ilości pestycydów i nawozów sztucznych. Naucz się cerowania odzieży, robienia modnych patchworków, a w ostateczności zamiast wyrzucać do kosza spożytkuj na ściereczki.
Zrezygnuj z biżuterii wykonanej z kości słoniowej, koralowca, naturalnych pereł, bo ich posiadanie jest równoznaczne z bezsensowną śmiercią zwierząt i podtrzymywaniem kłusownictwa.
Kopalnie są jednymi z najbardziej niszczących środowisko form działalności człowieka! Kopalnie diamentów gdzie wydobycie i obróbka wymagają ogromnych ilości wody zagrażają zniszczeniem bezcennych mokradeł w Okavango w Botswanie (Afryka). Kopalnie złota powodują skażenie środowiska rtęcią i cyjankiem używanymi podczas obróbki kruszcu (niedawne skażenie Dunaju przez jedną z kopalń w Rumunii).
Maksymalnie zrezygnuj z kosmetyków, a poznaj zalety szarego mydła (ulega pełnemu rozkładowi – biodegradacji już po pięciu godzinach, nie powoduje uczuleń, nie pozostają po nim uciążliwe plastikowe opakowania). Dyktuj producentom co i jak mają produkować.
Świadomie wybieraj: Środki do prania i mycia bez fosforanów. Zastąpienie ich innymi - wolnymi od fosforu mogłoby zmniejszyć w Polsce eutrofizację czyli przeżyźnienie wód o ponad 30%!
Detergenty ulegające biodegradacji. Podkoszulki z niewybielonej bawełny i szary papier toaletowy z makulatury (skutek uboczny bielenia chlorem – powstawanie dioksyn).
Dezodoranty bez freonu niszczącego warstwę ozonową.
Wakacje bez wielkich hoteli. Żywność bez pestycydów, nawozów, hormonów, niezmienianą genetycznie, polską. Najlepiej bezpośrednio od rolników ekologicznych.
Zdrowy rozsądek zamiast reklam. Przed kupieniem poznaj skład produktu. Kolorowe opakowanie nie jest automatycznie gwarancją dobrej jakości.

Teresa S. Grużewska
ciąg dalszy w następny numerze

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę