Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomża centrum Polski

Główne zdjęcie
Ćwiczenia wojska w Nowogrodzie we wrześniu 2021 roku

W czwartek Łomża i okolice staną w centrum wydarzeń ważnych dla Polski. W Nowogrodzie prezydent RP Andrzej Duda obserwował będzie międzynarodowe ćwiczenia DEFENDER–Europe 22. W Kupiskach zostanie podpisana umowa na brakujący odcinek obwodnicy Łomży, a na cmentarzu przy ul. Kopernika odbędzie się pogrzeb 7-letniego chłopca, którego ranili Niemcy gdy biegł ostrzec rodziców, a następnie dobili.

Od kilku dni, szczególnie wieczorami, widać w naszym regionie przemieszczające się kolumny wojsk i sprzętu. To ćwiczenia DEFENDER–Europe 22, które odbywają się w Nowogrodzie i Czerwonym Borze. Ćwiczą tu żołnierze z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji. W czwartek o godz. 13. prezydent RP Andrzej Duda wspólnie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i przedstawicielami NATO, będą obserwować przeprawę wojsk przez Narew. Wydarzenie nie jest dostępne dla publiczności, a relacjonować je będą akredytowani dziennikarze. 

Także na czwartek GDDKiA zapowiedziała podpisanie umowy na brakujący odcinek obwodnicy Łomży. To szlak transportowy Unii Europejskiej niezwykle ważny na mapie drogowej Polski. Chodzi o część S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno z budową ponad 1,2 kilometrowego mostu nad Narwią. Podpisanie przewidziano na godz. 15.00 na parkingu przy Szkole Podstawowej w Kupiskach w obecności Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego oraz parlamentarzystów i samorządowców województwa. Chętni mieszkańcy mogą przyjść. 

Dostępny dla mieszkańców będzie także pogrzeb 7-letniego Romka Lenczewskiego, zamordowanego przez Niemców 5 października 1943 r. pod Białymstokiem. Chłopiec został ciężko ranny, gdy biegł na pole ostrzec rodziców o zbliżających się Niemcach. Jak wynika z informacji IPN dającego jeszcze znaki życia chłopca przyniesiono i przed zasypaniem dobito. Wcześniej sądzono, że zakopano go jeszcze żywego, ale najnowsze wyniki badań na które powołuje się IPN mówią o śmiertelnym strzale. Został pochowany w nieoznaczonym grobie, odnaleziony i zidentyfikowany w 2020 roku. Spocznie obok swoich rodziców na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży. 

19 maja 2022 r. o godz. 12.00, w kaplicy na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, mszę pogrzebową odprawi ks. infułat dr. Jan Sołowianiuk, a przemówienie wygłosi Prezes IPN dr Karol Nawrocki. 

Na Strękowej Górze o godz. 10.30 delegacja armii brytyjskiej i inspektoratu wojsk lądowych złożą kwiaty pod pomnikiem kpt. Władysława Raginisa. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę