Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Święto dumy i odwagi

- Chociaż Konstytucja 3-go Maja nie uchroniła Polski przed kolejnymi rozbiorami, jednak jak żaden inny akt oddaje ducha Narodu Polskiego. Będąc symbolem najwyższych ideałów i właściwej hierarchii wartości, w której dobro ojczyzny stoi przed osobistym interesem, a miłość bliźniego obliguje do szanowania wolności religijnej – mówił Lech Szabłowski, Starosta Łomżyński podczas uroczystości Święta Konstytucji 3-go Maja w Łomży.

Uchwalona 3. Maja 1791 roku, była odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i zewnętrzną Polski, a przyjęta w sytuacji, gdy oponenci dokumentu nie wrócili po przerwie wielkanocnej na posiedzenie sejmu czteroletniego. Ta pierwsza spisana ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie napawa Polaków dumą, choć swego celu, czyli trwałego wzmocnienia państwa nie osiągnęła. W 1795 roku Polska na 123 lata zaborów zniknęła z mapy świata.

W pogodny dzień, w 231 rocznicę uchwalenia, pod pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty na placu Jana Pał II w Łomży spotkali się lokalni politycy, samorządowcy, wojsko z kompanią reprezentacyjną, poczty sztandarowe łomżyńskich szkół i organizacji oraz mieszkańcy by przypomnieć znaczenie tego szczególnego aktu, który mimo że nie uratował kraju przed rozpadem, to jak mówił senator Marek Komorowski, jest „świętem naszej walki o niepodległość. Próbą ratowania Rzeczypospolitej w obliczu wrogo nastawionych państw zaborczych”.

- Z perspektywy czasu łatwiej nam jest oceniać tamtą trudną sytuację końca I Rzeczypospolitej – mówił wiceminister rolnictwa i poseł Lech Kołakowski - wówczas naszym problemem była sprawa podatków i braku wojska, chociaż nasi sąsiedzi mieli potężne armie. (…) Sytuacja sprzed wielu lat może być analogiczna do dzisiaj. To polskie wojsko, odpowiednia jego ilość daje nam suwerenność, niepodległość. Nasz byt. (…) Dzisiaj gwarancje daje nam Unia Europejska i Pakt Północnoatlantycki. Te porozumienia gospodarcze i wojskowe stanowią naszą siłę – dodawał przy tym, że jest to od 300 lat najlepszy okres w naszej historii, co musimy cenić i szanować.

Prezydent Mariusz Chrzanowski natomiast przypomniał fragment preambuły obecnej Konstytucji mówiący o „trosce o byt i przyszłość” i nawiązał do działań Federacji Rosyjskiej na wschodzie. Mówił o wzmacnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego i wsparciu przez samorząd tego procesu. Przypomniał, że dzisiejsze święto powinno jednoczyć Polaków.

- Niech podejmowane przez nas wszystkich działania będą nakierowane na rozwój, a nie destrukcję, dzięki czemu będziemy mogli żyć w silnej Polsce o jakiej marzyli twórcy Konstytucji 3-go Maja sprzed ponad 2 wieków – mówił prezydent Chrzanowski. Wspomniał też trudną sytuację w Ukrainie i uchodźców wojennych, którzy przybyli także do Łomży. 

- W historii doświadczaliśmy zbrodniczych napaści ze strony Rosji. Wolna i suwerenna Ukraina jest nie tylko polską racją stanu, ale też warunkiem wolności spokoju i bezpieczeństwa całej Europy - stwierdził.

Senator Marek Komorowski w wystąpieniu jasno zarysował alternatywę dobra osobistego i wspólnego. 

- Zwolennicy Konstytucji 3-go Maja uznawali, że państwo i jego byt niepodległy są dobrem nadrzędnym, od którego należy także istnienie wolności obywateli. Dla przeciwników Konstytucji nadrzędnym dobrem była wolność, której nie warto było poświęcać na wzmocnienie państwa – mówił senator. Wskazywał, że Konstytucja była kompromisem szlachecko – królewskim.

- Dzisiaj, niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic szukajmy drogi do porozumienia w budowaniu silnej, niepodległej i suwerennej Polski, która dla wszystkich pokoleń Polaków była i jest wartością najwyższą, jako ojczyzna wolna i niepodległa – zakończył.

Starosta Łomżyński Lech Szabłowski przypomniał dramatyczne okoliczności uchwalania tej ustawy, chociazby  fakt, ze po pierwszym rozbiorze Polska straciła około 1/3 terytorium i ponad 1/3 ludności. Wszyscy przemawiający dostrzegali wojnę toczącą się w Ukrainie i jej oddziaływaniem na cały region. Starosta przypomniał, o ukraińkich dzieciach, które w naszym regionie chodzą do szkoły. "My Polacy bierzemy historyczny udział w ocaleniu narodu ukraińskiego" - wskazywał.

- Postawa Polaków wobec napadniętej przez Rosję Ukrainy, bezwarunkowa, systemowa pomoc w uzbrojeniu, a także ekonomiczna i humanitarna oraz powszechna indywidualna pomoc ukraińskim uchodźcom, których miliony w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przyjęły pod swój dach polskie rodziny dowodzi, że dochowaliśmy najpiękniejszych wartości zawartych w Konstytucji 3-go Maja – podkreślał  starosta Szabłowski. - Wielcy twórcy Konstytucji Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, spod których pióra wyszła ustawa rządowa byliby dumni z nas Polaków XXI wieku – dodawał. - Dzisiejsze święto jest dla nas powodem do wielkiej narodowej dumy, nie tylko z powodu śmiałych i odważnych dokonań przodków, ale przede wszystkim z chlubnego wypełniania ich narodowego testamentu.

 

Kompania honorowa 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, po odczytaniu przez majora Daniela Mazura apelu poległych, oddała salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. 

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę