Sezon żeglugowy na Narwi otwarty
Wody Polskie otworzyły dla żeglugi drogę wodną rzeki Narew. Od 29 kwietnia można pływać od ujścia rzeki Orzyc do ujścia Biebrzy.
Wody Polskie, komunikatem nawigacyjnym nr 6/2022 z 28 kwietnia 2022 roku, otworzyły szlak żeglugowy na Narwi. Wcześniej pracownicy przedsiębiorstwa w newralgicznych punktach rzeki zostawiali bakeny nawigacyjne. Jednostkę wykonująca taką pracę można było zobaczyć pod Łomżą we środę, a jej efektem są pozostawione baken – boje. Te zakotwiczone znaki wskazują drogę wodną, a zależnie od koloru znacznika, jednostka pływająca omija go z jednej lub drugiej strony. Baken zielony, patrząc z nurtem, opływa się po prawej stronie, a czerwony po lewej.
Narew ma 484 km długości, z czego 448 km przebiega po stronie Polskiej. Żegluga odbywa się na odcinku około 186 kilometrów. Na długości 1 km rzeką przebiega granica Państwa z Białorusią. Rzeka Narew jest częścią Szlaku Batorego do kanału Augustowskiego i szlaku Pisa-Narew do Wielkich Jezior Mazurskich.
Od ujścia rzeki Orzyc w rejonie Pułtuska do ujścia rzeki Biebrzy w rejonie Wizny cały administrowany odcinek rzeki znajduje się w obszarze ochronnym „Natura 2000”. Od Łomży do Wizny jest to obszar „Natura 2000 Przełomowej Doliny Narwi” wraz z Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym, a od Łomży do ujścia rzeki Orzyc w „Naturze 2000 Doliny Dolnej Narwi”. Rzeka Narew jest rzeką nizinną meandrującą z szeroką doliną bagien, błot, torfowisk, tworząca w porze wiosennej szerokie rozlewiska wezbranych wód.
Do Narwi uchodzą rzeki: Biebrza, Pisa, Rozoga, Szkwa, Omulew, Orzyc i wiele mniejszych cieków. Obecnie jest uznawana za drogę wodną o znaczeniu regionalnym klasy Ia.
Z danych Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wynika, że szlak żeglugowy wynosi do 25 m, od ujścia Biebrzy w km 248+500 do ujścia rzeki Pisy w km 180+800. Głębokość tranzytowa minimalna wynosi 100 cm przy stanie wody 180 cm na wodowskazie w Ostrołęce. Prześwit pomiędzy mostami minimalny wynosi 4,28 m w odniesieniu do mostu w Bronowie w km 233+900 rzeki.
Natomiast od ujścia Pisy, czyli od Nowogrodu, do mostu drogowego w Pułtusku szerokość szlaku zwiększa się do 30 m, a minimalna głębokość tranzytowa wynosi 1 m (przy stanie wody 165 cm na wodowskazie w Ostrołęce). Minimalny prześwit pomiędzy mostami wynosi 4,20 m dla mostu w Ostrołęce. Szlak przeznaczony jest do żeglugi dziennej oznaczony znakami pływającymi (bakenami) i brzegowymi.
W Ostrołęce-Grabowo trwają obecnie prace przy moście kolejowym. Przepływ jednostek odbywa się bez przeszkód, ale należy zachować szczególną ostrożność.
W historii rzeka Narew wykorzystywana była do spływu barek ze zbożem i drewnem. Obecnie to oaza dla wędkarzy, żeglarzy, kajakarzy, turystów i miejsce odpoczynku. Stanowi siedlisko lęgowe dla licznych chronionych gatunków ptaków, zwierząt i roślin.
Na spływy szlakami wodnymi biegnącymi na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego obowiązują karty wstępu na szlaki wodne.