Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Wojewoda podsumował przekazaną pomoc Ukraińcom

Główne zdjęcie
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski

Ponad 1,15 miliona złotych otrzymało od wojewody Miasto Łomża na pomoc uchodźcom w mieście. W sumie prawie 18,5 mln zł z Funduszu Pomocy i prawie 2 mln zł z rezerwy ogólnej wojewody trafiło do samorządów.

Wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski, na konferencji poinformował o finansowaniu pomocy obywatelom Ukrainy, którzy ze względu na wojnę przybyli do województwa podlaskiego. To pieniądze przekazane na zakwaterowanie, wyżywienie i świadczenia społeczne.

8 700 888 zł otrzymało 65 gmin i 11 powiatów na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia w obiektach uruchomionych na polecenie wojewody. Największe środki dostały: Miasto Łomża - ponad 905 tys. zł, Miasto Suwałki - ponad 859 tys. zł i Gmina Ciechanowiec - ponad 519 tys. zł. 

Samorządy przekazują także swoim mieszkańcom, którzy złożą odpowiedni wniosek, środki za zakwaterowanie obywateli Ukrainy w domach prywatnych. Do tej pory PUW na konta 65 gmin przekazał na ten cel 2 601 160 zł. Najwięcej otrzymały: Miasto Łomża - ponad 249 tys. zł, Gmina Supraśl - ponad 220 tys. zł oraz Gmina Jedwabne - ponad 105 tys. zł. 

- Wnioski w tym zakresie cały czas napływają. Przyjęliśmy taką praktykę, że pieniądze wypłacamy po tym, jak samorząd zgłosi nam konkretne zapotrzebowanie. Jeśli wniosek spełnia wszystkie kryteria, które są samorządom znane, to taki proces trwa dwa, trzy dni - informował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Samorządy otrzymują także środki na sfinansowanie pomocy społecznej - to m.in. jednorazowe świadczenie 300 zł, świadczenia rodzinne, zapewnienie posiłku dla dzieci i młodzieży, bezpłatna pomoc psychologiczna czy zasiłki okresowe. Do tej pory na ten cel Podlaski Urząd Wojewódzki przekazał 6 322 914 zł z Funduszu Pomocy. 

Wojewoda część środków przeznaczył z rezerwy ogólnej. Prawie 2 mln zł pokryły koszty zakwaterowania i wyżywienia osób mieszkających w obiektach wojewody, bieżące zakupy najpotrzebniejszych artykułów oraz koszt prowadzenia wojewódzkiego magazynu darów.

Do tej pory na terenie województwa podlaskiego wydano obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną prawie 17 tys. numerów PESEL.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę