Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Amerykańska aktorka Gwyneth Paltrow ufundowała postawienie tablicy o swoich przodkach w Nowogrodzie pod Łomżą

Główne zdjęcie
Tablica w Nowogrodzie

Gwyneth Kate Paltrow, amerykańska aktorka, która za kreację w „Zakochanym Szekspirze” otrzymała Oskara, wspólnie z Fundacją Przyjaciół Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce ufundowała tablicę o swoich żydowskich przodkach zamieszkujących w Nowogrodzie. Oficjalne odsłonięcie nastąpi we wtorek w samo południe.

Znana amerykańska aktorka Gwyneth Kate Paltrow, która na swoim koncie ma m.in. Oscara, za rolę Violi De Lesseps w filmie kostiumowym Johna Maddena "Zakochany Szekspir" (1998), nagrodę Złotego Globu, Empire i zdobyła nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) swoje korzenie ma w okolicach Łomży. Dowiedziała się o tym w 2011 roku podczas programu telewizji BBC "Who Do You Think You Are" – o czym przypomina Onet.pl. Polega on na tym, że zaproszeni goście badają i poznają skąd pochodzili ich przodkowie. Jak się okazało prapradziadek Gwyneth Paltrow - Simon Paltrovich wyemigrował do USA z Polski. Jego polskie nazwisko brzmiało Pelterowicz – podaje Onet.pl. Natomiast w Wikipedii czytamy, że prapradziadek Simcha Paltrowicz wyjechał do USA w 1872 roku ze wsi Łuby-Kurki. Brat prapradziadka - Hersz Pelterowicz, był rabinem w Nowogrodzie i zginął podczas wojny. 

Oficjalna uroczystość odsłonięcia tablicy z udziałem rabina, przedstawiciela rodzin żydowskich z USA i Fundacji Żydowskiej odbędzie się w najbliższy wtorek o godzinie 12. Tablica przywołuje historię żydów w Nowogrodzie.  

 

Foto: Tablica w Nowogrodzie
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę