Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ptasia grypa w Polsce

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Drób domowy należy izolować od dzikiego ptactwa. Taki obowiązek wprowadził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z wystąpieniem na terytorium Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących – przestrzega Główny Inspektor Weterynarii. Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie). 

Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. 

Dlatego rozporządzeniem opublikowanym 6 kwietnia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakazuje pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, w tym wód powierzchniowych, do których mają dostęp dzikie ptaki. Nie wolno także wnosić i wwozić na teren gospodarstw z drobiem, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych. 

Należy tak zabezpieczyć zbiorniki wodne, aby do tych co maja dostęp dzikie ptaki nie miał dostępu drób. 

Sytuacja wiąże się z wieloma obowiązkami dla gospodarstw drobiarskich. Chodzi o dezynfekcję, środki ochrony osobistej i bezpieczeństwa. Rozporządzenie mówi o wdrożeniu procedur, aby zapobiegać przedostawaniu się dzikiego ptactwa do kurników i wiele innych obowiązków. 

W przypadku m.in. zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, drgawek, paraliżu nóg, biegunki należy zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną. Podobnie dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich mają zgłaszać przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków. 

Rozporządzenie ma obowiązywać od 6 maja br.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę