Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Pobiegli Wilczym Tropem

Na Forcie, przez las a nawet po spacerniaku biegano „Wilczym Tropem” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Uczestnicy rywalizowali na odcinku 1963 m, ale nie wynik, a pamięć jest tu najważniejsza.

Jeszcze o godzinie 12., kiedy zaplanowano po raz siódmy start Biegu Wilczym Tropem pod Fortem nr III w Piątnicy, kolejka do zapisów była długa. 

- W tamtym roku mieliśmy wykupionych 500 pakietów a przyszło tylko 300 osób. W tym roku wykupiliśmy 300 pakietów, a chętnych jest dużo więcej - nie krył radości wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski - ale jakoś sobie z tym poradzimy. Kupimy dla dzieciaczków jakieś lizaki - dodawał. 

Biegi Wilczym Tropem odbywają się w całym kraju na dystansie 1963 metrów, czyli datę śmierci ostatniego „wyklętego” Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął podczas akcji zbrojnej.

- Ważny dzień upamiętniający naszych Żołnierzy Wyklętych, a w obecnej sytuacji geopolitycznej dochodzi jeszcze solidarność z narodem ukraińskim. Głośno tego nie mówiliśmy, ale ludzie sami to wiedzą – podkreślał Wierzbowski i chwalił postawę mieszkańców. - To co robią mieszkańcy Gminy Piątnica i całego Powiatu Łomżyńskiego jest niesamowite i tylko chylić czoła i dziękować że jesteście.

- Jestem tu bo lubię biegać, bo chcę i wykorzystuję każdą chwilę, żeby pobiegać – wyjaśnia Joanna z Łomży, która z rodziną zameldowała się na linii startu w Piątnicy. Dzieci biorą udział w zmaganiach maluchów, a mama w biegu open. Nie przygotowuje się jakoś szczególnie do biegu, bo jak sama mówi „trochę ćwiczy w tygodniu”.

Piotr Zduńczyk, radny Gminy Piątnica przypomniał, że od 1. marca 2010 roku obchodzony jest Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, a bieg jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej. Dwaj uczniowie z 4 klasy łomżyńskiego „Mechaniaka” skorzystali z propozycji profesora od historii i zapisali się na bieg, jednak na pytanie kim byli wyklęci, niepewnie wzruszali ramionami. Przed startem w kilku słowach historię „Wyklętych” opowiedział radny Zduńczyk, nauczyciel. Zwrócił uwagę, że pamięć o „Żołnierzach Wyklętych" i członkach powojennej antykomunistycznej konspiracji miała być zatarta. Przez wiele lat nie uczono o nich w szkołach, a wielu z nich leżało w bezimiennych grobach. 

- Chylimy dziś czoła i oddajemy cześć żołnieżom wyklętym, którzy w 1944 roku nie porzucili ani nadziei na wolną i niepodległą Polskę, ani nie porzucili broni w walce z sowietyzacją ojczyzny. Walkę tą prowadzili aż do 1963 roku – przypomniał Zduńczyk, a pamięć uczczono minutą ciszy. - Ta minuta ciszy niech będzie również znakiem solidarności z państwiem ukraińskim, którego żołnierze i cywile dziś oddają życie w walce z nową sowietyzacją – dodał.

Wilczym Tropem pobiegli także w Giełczynie w Gminie Łomża, gdzie jako pierwszy spośród 260 uczestników, na linii mety stawił się Andrzej Godlewski. Trasa wiodła pod nowym śladem DK63 do lasu i z powrotem. Pogoda tego dnia dopisała, a ruch na świeżym powietrzu pozwolił zaczerpnąć prawie wiosennego, choć zimnego powietrza. Wszystkim chętnym w Piątnicy i w Giełczynie serwowano doskonałą grochówkę.  

W X Edycji Biegu Tropem Wilczym 2022 pobiegło także 15 więźniów Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Areną sportowych zmagań był tu spacerniak przy pawilonach półotwartych - relacjonuje mjr Dariusz Śmiechowski. Więźniowie pobiegli na dystansie 1963 metrów. Każdy otrzymał w ramach pakietu startowego pamiątkową koszulkę, a po rozgrzewce i krótkiej odprawie wystartowali. Do pokonania było 20 okrążeń placu spacerowego. 

 

240308092554.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę