Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

Prokuratura łomżyńska oskarża kolejnych członków gangu wołomińskiego

Prokuratura Okręgowa w Łomży skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia dotyczący 8 osób związanych z zorganizowaną grupą przestępczą z Wołomina, którym zarzuciła m.in. handel narkotykami i wymuszenia haraczy. Trzem bossom grupy, w tym Robertowi R., pseudonim Rudy, zarzucono także m.in. zlecenie zabójstwa jednego z ważnych członków gangu, co było zemstą za próbę usamodzielnienia, oszukiwanie przy rozliczeniach finansowych i odmowę posłuszeństwa - poinformowano PAP w łomżyńskiej prokuraturze.

Wśród oskarżonych jest także żona Roberta R. oraz Henryk J. uchodzący za wieloletniego skarbnika gangu.

To kolejny akt oskarżenia, który jest następstwem wielowątkowego śledztwa prowadzonego w Łomży od wielu miesięcy. Rozpoczęło się ono od znalezienia ponad półtora roku temu spalonych zwłok młodego mężczyzny w lesie koło Szumowa (Podlaskie). Okazało się, że to ważny członek gangu wołomińskiego, na którym wykonano wyrok śmierci.

Właśnie za zlecenie tego zabójstwa odpowie Robert R. oraz dwaj inni szefowie grupy. R. przebywał już w tym czasie w białostockim areszcie, zatrzymany w listopadzie 2003 roku dla potrzeb innego śledztwa (prokuratury w Ostrołęce) i to stamtąd wydał polecenie.

Ze swymi ludźmi na zewnątrz kontaktował się poprzez telefon komórkowy, grypsy i w czasie widzeń w areszcie. Łomżyńska prokuratura spróbuje ustalić jak było to możliwe, bo śledztwo w sprawie grupy nie zostało w tym zakresie zakończone.

Grupa czerpała zyski przede wszystkim ze ściągania haraczy i handlu narkotykami. Prokuratura wie o przynajmniej czterech osobach z Warszawy i Mazur, które płaciły za "ochronę" ich agencji towarzyskich, od kilkuset do tysiąca dolarów miesięcznie. Gang wymuszał też haracze, po sto dolarów, od właścicieli małych sklepów w stołecznej dzielnicy Praga.

Prokuratorzy oceniają, że gang "obracał" miesięcznie kilkoma kilogramami różnych narkotyków. Jednym z głównych dilerów grupy był Adam Ch., którego zwłoki znaleziono koło Szumowa. Na podstawie prowadzonej przez niego ewidencji można wysnuć wnioski na temat zakresu tej przestępczej działalności.

On sam wprowadzał na rynek nie mniej, niż 1 - 1,5 kg różnych narkotyków miesięcznie. "Takich jak on było w grupie kilku" - mówią prokuratorzy i dodają, że będzie to wątek jeszcze szczegółowo badany w śledztwie. Grupa czerpała też zyski z nierządu, ściągając haracze od kobiet trudniących się prostytucją przy drogach wylotowych z Warszawy. Było to kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Przed miesiącem łomżyńska prokuratura skierowała do sądu w Warszawie akt oskarżenia w sprawie sześciu innych osób. Niektórzy z nich odpowiedzą m.in. za przestępcze porachunki i egzekucję na mężczyźnie, który zastrzelił Adama Ch.

Kilku przestępców już wcześniej dobrowolnie poddało się karze i złożyło wyjaśnienia, które pomogły rozpracować przestępcze powiązania. Łomżyńska prokuratura chwali działania białostockiego Centralnego Biura Śledczego, dzięki któremu udało się rozpracować grupę.

Akt oskarżenia wysłany został do Sądu Okręgowego dla Warszawy- Pragi.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę