Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Drożeje woda i ścieki

Od 1 lutego 2022 roku zacznie obowiązywać nowy cennik opłat za wodę i ścieki. Skala podwyżek zawiera się w przedziale od 3,89% do 22,59%.

Taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, zgodnie z prawem, zatwierdzane są przez regulatora. O zatwierdzenie nowych stawek zwraca się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, miejska spółka. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, po kilkumiesięcznym postępowaniu i korektach wniosku, 24 stycznia 2022 roku zatwierdziło nowe taryfy za wodę i ścieki w mieście Łomża. Ostatnio taka zmiana była 3 lata temu, w 2018 roku. Tym razem zmiana dotyczy nie tylko stawek. Zgodnie z tegoroczną decyzją, zatwierdzona taryfa jest na 3 lata, ale już wiadomo, że co roku opłaty będą wzrastać. 

Gospodarstwa domowe
Od 1 lutego 2022 roku gospodarstwa domowe łomżyńskich rodzin za 1 m3 wody zapłacą 3,34 zł. Oznacza to wzrost cen o 8,8% (0,27 zł). W kolejnym roku obowiązywania taryf, cena wody dla mieszkań wyniesie 3,39, tj. drożej o 10,56% (0,32 zł) w stosunku do aktualnie obowiązujących cen. W trzecim roku, czyli 2024, za 1 m3 wody dostarczonej do mieszkania, łomżyńska rodzina czy samotnie mieszkający emeryta zapłaci 3,43 zł, czyli o 11,97% (0,37 zł) drożej od dzisiejszych cen.

Stawki za odprowadzenie ścieków także corocznie będą wzrastać. Od 1 lutego 2022 roku odbiorcy Grupy 1, czyli gospodarstwa domowe, za 1 m3 ścieków zapłacą  6,06 zł, czyli więcej o 3,89%. Duży wzrost cen ścieków cennik przewiduje się za rok. Wówczas to mieszkańcy zapłacą 6,73 zł, czyli drożej o 15,37%. W ostatnim roku obowiązywania taryfy (2024 rok) mieszkańcy za 1 m3 ścieków zapłacą 6,97 zł, drożej od dzisiejszych cen o 19,44%. Wzrasta także wysokość opłaty abonamentowej, która na najbliższe 3 lata wyniesie wyniesie 6,37 zł, drożej o 18%.

Pozostali odbiorcy
Odbiorcy z drugiej grupy, czyli pozostali odbiorcy pobierający wodę na cele socjalno-bytowe w związku z prowadzoną działalnością oraz ci, którzy wodę zużywają do zasilania fontann, na cele przeciwpożarowe, do zraszania ulic i publicznych terenów zielonych czy w ogóle pobierają wodę z publicznych studni. Dla tych odbiorców skala podwyżek cen wody jest procentowo niższa niż odbiorców domowych. Od nowego miesiąca 1 m3 wody będzie kosztował dla tych odbiorców 3,36 zł. Oznacza to wzrost stawki o 6,87% (0,22 zł). W drugim roku obowiązywania taryfy cena 1 m3 wyniesie 3,41, czyli drożej o 8,59% (0,27 zł). Na 2024 roku taryfa przewiduje cenę 3,46 zł, czyli drożej o 9,91% (0,31 zł) w stosunku do dzisiejszej taryfy.

W stawkach za odprowadzenie ścieków od biznesu także widać skokowy wzrost ceny w przyszłym roku. Od 1 lutego 2022 roku 1m3 ścieków kosztować będzie 6,15 zł. W porównaniu z obecnymi stawkami, wzrost wyniósł 5,37% (0,31 zł). W przyszłym 2023 roku, cena wyniesie 6,83 zł. Oznacza to wzrost opłat o 17,04% (0,99 zł). W 2024 roku odprowadzenie 1m3 ścieków kosztować będzie 7,15 zł, tj. wzrost o 22,59% (1,32 zł).

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę, że ścieki socjalno-bytowe z domów są bardzo rozwodnione. Ścieki z prowadzonej działalności często są stężone, co może wiązać się z większym nakładem pracy, aby doprowadzić je do właściwego składu. Czy te stawki to odzwierciedlają? 

Radny Dariusz Domasiwicz, który pyta spółki miejskie o sposób wydatkowania pieniędzy, poproszony o komentarz wskazuje na opóźnienie inwestycji modernizacji oczyszczalni ścieków i wpływ tej sytuacji na bieżące funkcjonowanie firmy.

- Polityka kadrowa i często „nieprzypadkowe nazwiska pełniące różne funkcje w lokalnym samorządzie” oraz Rada Nadzorcza również z „nieprzypadkowymi nazwiskami” ma swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu spółki – wskazuje Domasiewicz. - Na czynniki zewnętrzne spółka nie ma wpływu. Natomiast na sytuację w samej spółce prezydent Mariusz Chrzanowski i prezes Mariusz Konopka mają wpływ i oceniam to bardzo krytycznie. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę