Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 listopada 2024 napisz DONOS@

Księża w Łomży po kolędzie: klasycznie i pandemicznie

- Z uwagi na pandemię Covid-19, księża w Diecezji Łomżyńskiej mogą wybrać z trzech wariantów poprowadzenia wizyty duszpasterskiej, podobnie jak przed rokiem - informuje ks. Jacek Czaplicki z Kurii Łomżyńskiej. - Księża idą klasycznie po kolędzie, od domu do domu. Zamiast odwiedzania w mieszkaniach, zapraszają na wieczorne msze mieszkańców blokami i ulicami, jak było w Ostrowi Mazowieckiej i Zambrowie. Mogą przesunąć termin kolędy na wiosnę, jak zrobiła parafia Katedry.

Ksiądz Jacek Czaplicki wyjaśnia, na czym polega idea chodzenia przez księży po kolędzie. - Okres po Bożym Narodzeniu jest uznany za najlepszy czas od pokoleń, by księża mogli odwiedzić swoich parafian w ich domach - mówi przewodniczący wydziału duszpasterstwa Kurii. - Wierni chcą, żeby poświęcić domy i mieszkania na szczęśliwy Nowy Rok. Księża mają wówczas okazję bezpośrednio dowiedzieć się, jakie są potrzeby parafian i czego oczekują od swojego lokalnego Kościoła. Zwykle wierni cieszą się, że mogą przynajmniej raz w roku przyjąć u siebie księdza po kolędzie. W roku 2021 prawie nie było kolędy klasycznej, do której formy przywykliśmy przed wybuchem pandemii. Na przykład, w miastach naszej Diecezji do kościołów na wieczorne liturgie przyszło około połowy tych, co przyjmowali księży tradycyjnie po kolędzie w swoich domach. Natomiast w trakcie kolędy klasycznej przyjmowali również ci, którzy do kościoła regularnie albo w ogóle nie chodzą. Chociaż ofiara "na kolędę" nie jest u nas obowiązkowa, to parafianie w kopertach podpisanych składali na tacę ofiary na potrzeby macierzystej parafii i utrzymania w należytym stanie technicznym świątyni. 

Serdeczne przyjmowanie kapłanów 
W parafii Bożego Ciała, gdzie proboszczem jest ks. Radosław Kubeł, duszpasterskie odwiedziny kolędowe odbyły się dotychczas w 18 blokach przy ul. Jędrzeja Śniadeckiego (1768 - 1838), przy Kamiennej i w Giełczynie. Na wtorek i środę zaplanowane są odwiedziny u mieszkańców bloków, m.in. przy ul. Małachowskiego i Konstytucji 3. Maja, w czwartek przy Przykoszarowej. - Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjmowanie kapłanów - piszą na stronie internetowej parafii, podając co tydzień aktualne terminy i ulice wizyt. Ze względu na modlitewny charakter spotkania kolędowego, proszą o przygotowane w mieszkaniu: krzyż, świece, wodę święconą, kropidło oraz Pismo święte.  

Szczere zainteresowanie sprawami życia parafii
W sąsiedniej parafii Krzyża Świętego, którą od początku istnienia zarządza ks. Andrzej Godlewski, wizyty kolędowe księży w dni powszednie również zaczynają się o godz. 15.30, zaś w soboty od 9. "Bardzo gorąco dziękujemy za serdeczne przyjmowanie kapłanów w czasie wizyty duszpasterskiej oraz za szczere zainteresowanie sprawami życia naszej parafii" - napisali na stronie  internetowej parafii Krzyża Św. Tam też - ze względu na sytuację pandemiczną - porządek kolędy podany został tylko na kolejny tydzień, podobnie jak w gazetce parafialnej i na parafialnym profilu FB. Zaczęli w poniedziałek od bloków z ul. Leopolda Staffa i Stefana Żeromskiego, gdzie odwiedzą wiernych też we wtorek i środę. W czwartek Mazowiecka i Księcia Janusza I, jak w piątek, sobotę i poniedziałek.  

Święty Brunon (970 - 1009) pobłogosławi 
W parafii przy Wojska Polskiego, kierowanej przez ks. Dariusza Nagórskiego, także odbywają się odwiedziny duszpasterskie rodzin. Jak czytamy na stronie parafii, jest to sposobność do spotkania, wspólnej modlitwy i umocnienia kapłańskim błogosławieństwem. W tym tygodniu rozpoczęło się święcenie domów i mieszkań przy Spokojnej po obu stronach od godz. 10., następnie ulice: Żabia, Fabryczna, Rzemieślnicza, Mariana Śmiarowskiego (1842 - 1907). We wtorek księża odwiedzają wiernych 4 bloków komunalnych na "Bawełnie", w piątek - domy w Kupiskach Starych i Janowie, a przez tydzień na Osiedlu Maria. "W dniu poświęcenia (czyli kolędy) o godz. 17. odprawimy Mszę Św. w intencji mieszkańców poszczególnych ulic" - zapraszają księża parafii św. Brunona. Podczas święcenia nie będą zbierać ofiar. Informują na stronie, że jeśli ktoś chciałby złożyć ofiarę kolędową na kościół lub na kolędę, będzie mógł to uczynić na mszy św. w dniu poświęcenia lub wpłacając na konto parafialne, które podają na stronie parafialnej: "Za każdą ofiarę będziemy bardzo wdzięczni".

U świętego Andrzeja Boboli z wyrozumiałością
Kapłani odwiedzają rodziny, niosąc Boże błogosławieństwo - informuje strona parafii, którą kieruje od zarania ks. Andrzej Popielski. Życzą wszystkim, którzy wspierają swoją parafię w tych trudnych dla wszystkich czasach, wynagrodzenia i błogosławieństwa dobrego Pana. Piszą, że "za każdy gest życzliwości, otwarte serce, składają staropolskie, serdeczne "Bóg zapłać." Cytują fragment 2 Listu do Koryntian: "Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg". Istotą wizyty duszpasterskiej jest "przekazanie błogosławieństwa Bożego do domów, o które szczególnie w obecnym czasie prosi nas wielu parafian" - wyjaśniają księża. Odwiedzą tych parafian, którzy będą sobie tego życzyli. W związku z sytuacją w naszym kraju, nie będą dzwonić / pukać do drzwi, tak jak w ubiegłych latach. Proszą o jasny sygnał gotowości przyjęcia kapłana poprzez oczekiwanie, uchylenie furtki czy drzwi mieszkania, co będzie znakiem, że życzą sobie przyjąć kolędę. W przeciwnym razie, księża ominą dom, "sugerując się względami pandemicznymi". Odwiedzą rodziny w maseczkach. "Po wejściu do Waszych domów, wyjątkowo nie będziemy się z Państwem witać przez podanie ręki" - uprzedzają. Wizyta będzie ograniczona do czasowego minimum. Po modlitwie, błogosławieństwie i rozmowie, ksiądz przejdzie do następnego domu. Jeśli ktoś uzna, że to nie czas przyjęcia kolędy, księża będą wdzięczni za zaproszenie w innym terminie, prosząc o wyrozumiałość. Zaczynali od Siemienia i ul. Kierzkowej, we wtorek będą przy Kasztelańskiej i Szosie Zambrowskiej - terminarz jest na stronie.

W Katedrze, Miłosierdziu Bożym i u Kapucynów 
Odwiedziny duszpasterskie wiernych parafii katedralnej rok temu odbyły się w maju i na początku czerwca 2021. - Mimo że my jesteśmy wszyscy zaszczepieni, sporo ludzi w parafii choruje i różne mają podejście do organizacji wizyty po kolędzie - tłumaczy ks. proboszcz Marian Mieczkowski. W jego przekonaniu, kolęda w formie ubiegłorocznej również miała sympatyczny przebieg spotkania rodziny parafialnej z duszpasterzami w formie wizyty paschalnej. Kiedy będzie - dziś nie wiadomo.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym proboszczem jest ks. Jerzy Abramowicz, informuje, że "od 9. stycznia, zachowując reżim sanitarno-epidemiologiczny, rozpoczniemy wizytę kolędową i błogosławieństwo rodzin i mieszkań. Wizyty odbywać się będą w trzech etapach: pierwszy od 9. stycznia do ferii zimowych, tj. 22 stycznia; drugi w przerwie zimowej od 24. stycznia do 5. lutego; trzeci od 7. lutego do zakończenia wizyt". Księża z Sanktuarium MB proszą, aby rodziny umieściły informacje na drzwiach wejściowych do mieszkań, czy przebywają tam osoby objęte kwarantanną. 

Ojcowie i Bracia Kapucyni odwiedzają parafian od 3. stycznia w dni powszednie od godz. 15. 30. Przypominają, że wizyta jest całkowicie dobrowolna i będą wchodzić "tylko tam, gdzie zostaniemy zaproszeni, dlatego prosimy, by czekać na kapłana przed domem, mieszkaniem czy blokiem". 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę