Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Oszukana na „amerykańskiego żołnierza” straciła 17 tys. zł

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Mieszkanka powiatu łomżyńskiego uwierzyła w historię „amerykańskiego żołnierza” i przekazała poznanej w internecie osobie 17 tys. zł, które wcześniej pożyczyła od znajomych. Policja apeluje o rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

Historia wyłudzenia zaczęła się pod koniec listopada 2021 roku na jednym z portali randkowych. 67-letnia kobieta poznała „mężczyznę”, który przedstawiał się jako "amerykański żołnierz". Na początku, jak przekazują policjanci, znajomość rozwijała się dobrze. Po kilku dniach „żołnierz” poprosił kobietę o pomoc. Twierdził, że ma problemy i musi opłacić podatek, ale nie ma pieniędzy. Wtedy to kobieta chcąc pomóc, zobowiązała się przelać blisko 17 tysięcy złotych, jak jej się wydawało, poznanemu amerykaninowi. Ten po opłaceniu zaległości miał przylecieć do Polski i stworzyć z 67-latką rodzinę. Przelane w połowie grudnia pieniądze mieszkanka powiatu łomżyńskiego pożyczyła u znajomych. Kontakt z „amerykańskim żołnierzem” urwał się na początku stycznia.  

W piątek 7. stycznia 2022 roku, kobieta zgłosiła się do łomżyńskiej komendy i poinformowała, że padła ofiarą oszustwa.

„Gazeta Lubuska” opisała historię kobiety, która została na „amerykańskiego żołnierza” podwójnie oszukana. Raz poznanemu w internecie „żołnierzowi” przelała 60 tys. zł. Kiedy się zorientowała, że padła ofiarą oszustwa, na własną rękę zaczęła poszukiwać znajomego w sieci. Kolejny „amerykański żołnierz” postanowił jej pomóc w odnalezieniu nieuczciwego kolegi. Aby tego dokonać potrzebował pieniędzy na działanie. Tak oto kobieta po raz drugi wysłała tym razem 10 tys. zł. W sumie na tego rodzaju oszustwie straciła 70 tys. zł. 

Zawierając nowe znajomości należy być ostrożnym, zwłaszcza jeśli poznana przez internet osoba prosi nas o pieniądze – ostrzegają policjanci. Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową na przykład na zakup biletu lub uregulowanie zaległości. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę