Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Nagrodzono wspomnienia o Łomży, co była rajem…

Główne zdjęcie
Fot. Mariusz Zysk („Mleczna droga nad Narwią” - zdjęcie nadesłane na konkurs fotograficzny ZG TPZŁ „Załomżenie 2021”).

Dwie pierwsze i dwie drugie nagrody przyznało 7 stycznia 2022 r. jury w konkursie TPZŁ na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”. To ósma edycja konkursu, który „zbiera wiele nieznanych dotąd, często bardzo osobistych historii, składających się na przeszłość Małej Ojczyzny”.

Pierwszą nagrodę ex aequo zdobyły: Anna Maryjewska z Solingen (Niemcy) za pracę „Terrae incognitae małej łomżynianki” (29/30 pkt) oraz Dorota Sokołowska z Białegostoku za pracę „Moja miłość stoi w rozkroku” (29/30 pkt). Druga nagroda przypadła Szymonowi Cwalinie z Siemianowic Śląskich za pracę „Wspomnienia” (24/30 pkt) i Józefowi Kazimierzowi Puławskiemu z Jednaczewa za pracę „Droga. Nie wszystko przykrył kurz czasu” (24/30 pkt). Ponadto wyróżniono Katarzynę Chojnowską za interesujący pomysł na stworzenie bajkowej opowieści o „Miasteczku – pudełeczku”. Trzeciej nagrody w tej edycji konkursu nie przyznano. 

Po raz VIII Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zorganizowało konkurs, którego celem jest dokumentacja i poznawanie nieznanej dotąd historii miasta i Ziemi Łomżyńskiej. „Warto go kontynuować - podkreślają organizatorzy - ponieważ jest to bardzo dobry sposób na zbieranie wielu nieznanych dotąd, często bardzo osobistych historii, składających się na przeszłość Małej Ojczyzny”.

Prace w konkursie oceniali: Ewa Sznajder (wieloletnia dziennikarka prasowa i tv, scenarzystka, obecnie dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie), Karolina Skłodowska (znawczyni sztuki, recenzentka, współpracująca z redakcją „Wiadomości Łomżyńskich”, kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży) i red. Wawrzyniec Kłosiński (wieloletni dziennikarz radiowy, prasowy i TV, redaktor naczelny „Wiadomości Łomżyńskich”, wiceprezes ZG TPZŁ). Nagrody laureatom ufundował Prezydent Łomży. Ze względu na obostrzenia sanitarne, organizatorzy w późniejszym terminie poinformują o sposobie uhonorowania laureatów. 

Organizowany od 2014 roku konkurs na wspomnienia ma charakter ogólnopolski. Jego tytuł został zaczerpnięty z wiersza „Łomża”, napisanego przez mieszkającą w Piastowie łomżyniankę, Iwonę Krzepkowską-Bułat. Ma na celu przede wszystkim rejestrację często bardzo indywidualnych zapisów przeżyć i obserwacji związanych z naszym miastem i Ziemią Łomżyńską, składających się nierzadko na nieznane dotąd epizody z historii Małej Ojczyzny. Bardzo często są to bardzo intymne zwierzenia ludzi, opisujące ich losy i osobiste związki z miastem lub regionem.
Pokonkursowa biblioteka liczy już kilkadziesiąt unikatowych relacji. Większość jest publikowana w wydawnictwach ZG TPZŁ - kwartalniku „Wiadomości Łomżyńskie” i roczniku „Ziemia Łomżyńska”.

Można już nadsyłać prace na IX edycję konkursu „W mieście, co było mi rajem” – organizatorzy oczekują na nie tym razem do 15 grudnia 2022 roku.

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę