Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kto powinien ubiegać się o licencję transportową?

Spośród wszystkich sektorów gospodarki, pod względem konieczności wykonania wielu ważnych procedur wyróżnia się transport drogowy towarów lub osób. I nie chodzi tylko o założenie firmy, ale przede wszystkim o uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń. Jednym z nich jest zezwolenie na transport, niezależnie od tego, czy transport odbywa się na terenie Unii Europejskiej, czy poza nią.

Co to jest licencja transportowa?

Licencja transportowa to termin odnoszący się do zezwolenia na przewóz drogowy osób lub towarów (rzeczy). Wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą legalnie wykonywać działalność polegającą na wykonywaniu usług transportowych, mogą i powinni złożyć wniosek o jej wydanie. Wynika to bezpośrednio z ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2013 r. oraz przepisów zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego o nr 1075/2009.

Dlaczego wprowadzono zezwolenie na transport? Główną powodem istnienia tych przepisów jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zwiększenie jakości wykonywanych usług w tym sektorze gospodarki. Prawo teraz precyzyjnie określa, które przypadki nie są dozwolone. Gdzie dokładnie można uzyskać zezwolenie na transport i kto może się o nie ubiegać?

Jak uzyskać zezwolenie na transport?

Zezwolenia na transport można uzyskać na maksymalny okres od 2 do nawet 50 lat. Urzędem odpowiedzialnym za wystawienie tego dokumentu jest organ drogowy i transportowy właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa transportowego. Najczęściej jest to starostwo powiatowe i Zarząd Dróg i Transportu.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, o dokument ten powinni ubiegać się ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność obejmującą swoim zakresem przewożenie osób, czy też towarów. Warto wiedzieć, że sam fakt złożenia wniosku nie oznacza, że zezwolenie zostanie przyznane. W tym celu należy spełnić szereg warunków i procedur.

Procedury uzyskania zezwolenia na transport

Co do zasady, wnioskodawca nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie przepisów podatkowych związanych z wykonywanym zawodem. Wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie tylko wtedy, jeśli osoba ta nie była wcześniej pozbawiona prawa do wykonywania działalności gospodarczej, w tym jeden z członków kierownictwa firmy posiada certyfikat kompetencji zawodowych. To jeszcze nie wszystko. Wymogi te obejmują również oświadczenie o dobrej reputacji oraz bezpieczeństwie finansowym firmy.

Wraz z wnioskiem należy również złożyć pewne dokumenty w lokalnym urzędzie ds. dróg i ruchu drogowego. Są to między innymi zaświadczenie o niekaralności, wypis z ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej, wykaz pojazdów, które będą wykorzystywane do prowadzenia działalności wraz oświadczeniem o woli zatrudnienia kierowców zawodowych i dowodu uiszczenia opłaty za licencję.

Licencja na transport wspólnotowy

Z kolei przedsiębiorcy zamierzający podjąć działalność międzynarodową, muszą uzyskać wypis Zezwolenia Wspólnotowego na wszystkie pojazdy, które będą podróżować za granicę.

Zezwolenie takie wydaje GITD, czyli Główny Inspektor Transportu Drogowego, którego siedziba mieści się w Warszawie, a jego uzyskanie musi nastąpić po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o krajową licencję transportową. Pojazd, który nie jest zarejestrowany z licencją wspólnotową nie będzie mógł zgodnie z prawem realizować zlecenia na przewóz poza granicami kraju.

Należy zauważyć, że każdy kierowca pracujący dla firmy, która otrzymała zezwolenie na transport, musi posiadać kopię zezwolenia na transport podczas wypełniania zlecenia.

Licencja transportowa jest niezbędnym dokumentem do legalnej działalności transportowej zarówno w kraju jak i za granicą. Uzyskanie takiej licencji wiąże się z wieloma procedurami, a cały proces wymaga czasu.

Są jednak w Polsce firmy, które pomagają przedsiębiorcom uzyskać licencję transportową. Jedną z nich jest firma BOS Licencje Transportowe, która pomogła setkom firm a jej wieloletnie doświadczenie przekuwa się na wysoką skuteczność. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zadzwoń 502 440 004 lub napisz na adres licencjetransportowe@mbos.cc.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę