Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Kierowcy wyprzedzają na przejściach dla pieszych

We wtorek policjanci drogówki ujawnili 85 wykroczeń na ulicach Łomży, w tym 54 zdarzeń z winy kierowców samochodów oraz 31 popełnionych przez przechodniów. - Były to działania, mające na celu bezpieczeństwo pieszych - mówi podkomisarz Justyna Janowska z KMP w Łomży. - Celem akcji było ograniczenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzali, jak piesi poruszają się po ulicach i jak zachowują się kierujący pojazdami w pobliżu przejść dla pieszych.

Główne wykroczenia pieszych na łomżyńskich ulicach to: przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle i przekraczanie drogi w miejscach niedozwolonych. Wykroczenia kierowców to przede wszystkim: wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem i na przejściach dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu.

- Poza obszarem zabudowanym przewinieniem jakie popełniają piesi jest niestosowanie się do obowiązku posiadania elementów odblaskowych i poruszanie się po niewłaściwej stronie drogi - wyjaśnia Pani podkomisarz, apelując o rozwagę i ostrożność na drodze.

Na 54 wykroczenia z winy kierujących pojazdami we wtorek 37 kierowców dostało mandaty karne, zastosowano wobec nich 13 pouczeń oraz skierowano 4 wnioski o ukaranie ich do sądu. Na 31 wykroczenia pieszych wystawiono 4 mandaty, przekazano 26 pouczeń oraz 1 wniosek do sądu.

- Samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia - przestrzega policjantka. - Pieszy i rowerzysta - jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, doznają bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem lub śmiercią.

Pieszy powinien wiedzieć, że kiedy wchodzi na jezdnię w trudnych warunkach pogodowych, przed jadący pojazd, utrudnia albo uniemożliwia kierowcy odpowiednią reakcję. Noszenie po zmroku i w nocy elementów odblaskowych na ulicach miasta i poza nim sprawia, że piesi są lepiej widoczni.

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę