Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 28 stycznia 2022 napisz DONOS@

Mało umów o dzieło w Podlaskim

Niecałe 9 tys. umów o dzieło podpisano w województwie podlaskim w pierwszych 3 kwartałach 2021 roku. W kraju w sumie było ich 1,2 mln, a najwięcej 430 tys. zawarto w województwie mazowieckim.

Przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawartych od 1 stycznia 2021 roku.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2021 r. Jak wynika z zaprezentowanych danych w Polsce w tym czasie zawarto 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej 430 tys. było ich w województwie mazowieckim, co stanowi ponad 35% wszystkich umów. Województwo podlaskie z 9 tys. stanowi zaledwie 0,75% umów w  kraju. 

Najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Z kolei najwięcej osób wykonujących umowę o dzieło jest w  wieku 30–39 lat. Jeśli chodzi o płeć, to częściej zawierają je mężczyźni (53 proc.) i w zdecydowanej większości podpisywane są z przedsiębiorcą – czyli  płatnikiem składek (96 proc.) niż z osobą fizyczną.  Najwięcej osób zgłosili płatnicy, którzy prowadzą  działalność związaną z edukacją. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na okres nie dłużej niż 9 dni. Najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Najmniejsza grupa płatników składek zgłaszających umowy o dzieło zatrudniała do 250 ubezpieczonych.

Umowy o dzieło w jakich branżach
W raporcie uwzględniono również wykonawców umów o dzieło według rodzaju działalności płatników składek w klasyfikacji PKD. Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja.- Na dalszych miejscach są: działalność organizacji członkowskich oraz działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych. W województwie podlaskim najczęściej zawierane były umowy w branżach związanych z architekturą i inżynierią, badaniem i analizą techniczną -  mówi Katarzyna Krupicka.

Przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawartych od 1 stycznia 2021 roku. Płatnicy składek oraz osoby fizyczne, które zawarły taką umowę, muszą to zrobić w ciągu 7 dni od jej podpisania na formularzu RUD. Jednak nie mają takiego obowiązku płatnicy, jeżeli osoba, z którą zawarli umowę o dzieło:

▪ pozostaje z nimi w stosunku pracy, 

▪ wykonuje w ramach tej umowy pracę na rzecz swojego pracodawcy, 

▪ prowadzi działalność gospodarczą w ramach której wykonuje usługi wchodzące w zakres działalności tej osoby.

 - Informować o umowach o dzieło nie muszą podmioty lub jednostki organizacyjne, które nie są płatnikami składek (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego itp.) – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. 

Jak wynika z zebranych przez ZUS danych, wbrew powszechnym przypuszczeniom, w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. - Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. zostało zgłoszonych w Polsce 283 tys. wykonawców umów o dzieło, a w województwie podlaskim jedynie 6 tys.- dodaje rzeczniczka.

 

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę