Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Ratusz z kopułką i „antenką”

Ważąca ponad pół tony kopułę zamontowano w sobotę rano na świeżo wyremontowanej wieży ratusza. Dzięki temu historyczna siedziba władz miasta ma wyglądać tak jak ją zaprojektował Aleksander Groffe przed niemal 200 laty. Samo obsadzanie kopuły na ratuszowej wieży nie stworzyło większego problemu. Kłopot, ale niewielki powstał zaś przy obsadzaniu stelaża mierzącej ponad trzy metry szpicy, którą ustawiono na kopule.

Wybudowany w pierwszej połowie XIX stulecia łomżyński stary ratusz, jeden z najciekawszych pod względem historycznym i architektonicznym budynków w mieście. Wiosną po kilku miesiącach zwlekania rozpoczął się wreszcie długo oczekiwany jego remont. W jego trakcie zmieni się nie tylko wygląd zewnętrzny budynku – poprzez dodanie kopuły na ratuszowej wieży, aby wyglądał tak jak go zaprojektował Aleksander Groffe przed niemal 200 laty, zmieni się także środek.

Aby obsadzić kopułę na wieży do Łomży musiał przyjechać specjalny dźwig. Punktualnie o ósmej rano dźwig zaczął się rozstawiać przy remontowanym ratuszu, a godzinę później kopuła z iglicą stały już na ratuszowej wieży.
Wysoka na 165 cm, ze stalową iglicą mierzącą 330cm, kopuła zrobiona jest z drewna i pokryta blachą cynkowo – tytanową, waży ponad pół tony.

fot. Piotr Gryko
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę