Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 listopada 2021 napisz DONOS@

„Tomograf do oczu” trafi do łomżyńskiego szpitala

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne (Aparat do angiografii)

Aparat do diagnostyki chorób oka – Angio OCT trafi do łomżyńskiego szpitala. Szpital prowadzi postępowanie przetargowe, a Zarząd Województwa Podlaskiego wczoraj zdecydował o przekazaniu środków.

Badanie Angio OCT to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach. Badanie stosuje się m.in. do diagnostyki i monitorowania takich chorób jak: zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, retinopatia cukrzycowa i jaskra. 

- Ten zakup był niezbędny ze względu na zużycie poprzedniej aparatury – informował Marek Malinowski, w zarządzie województwa odpowiedzialny za sektor zdrowia. – Chcemy, żeby podległe nam szpitale miały odpowiedni i nowoczesny sprzęt, więc decyzja o przyznaniu dofinansowania była prosta – dodał.

Wrota Podlasia przekazują, że dotychczas użytkowany aparat pozwolił leczyć nie tylko mieszkańców z województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Przy jego użyciu wykonano ponad 25 tys. badań, umożliwił przeprowadzenie diagnostyki i leczenie operacyjne ponad 1,2 tys. pacjentów metodą witrektomii (zabieg polegający na wycięciu ciała szklistego, więc żelowej substancji wypełniającej wnętrze gałki ocznej) oraz objęcie systematycznym leczeniem ok. 500 osób. 

Podczas poniedziałkowych (15.11) obrad Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował o przekazaniu 300 tys. zł szpitalowi w Łomży na aparat ANGIO OCT na potrzeby Oddziału Okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. 

Szpital na swojej stronie in formuje, że w postępowaniu na zakup w/w aparatu wpłynęła jedna oferta na kwotę 299 970,00 zł. Ze swoich środków szpital płaci 1%, a pozostała część będzie uregulowana z dotacji Zarządu Województwa.   

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę