Stanowcze „nie” dla podwyżek cen przyjęcia odpadów w Czartorii
„Wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu łomżyńskiego sprzeciwiają się planom wprowadzenia kolejnej podwyżki opłat za przyjęcie odpadów w Zakładzie Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czartorii, oraz potencjalnemu różnicowaniu cen dla poszczególnych samorządów” - czytamy w stanowisku przesłanym przez włodarzy 9 gmin (Łomża, Śniadowo, Wizna, Piątnica, Przytuły, Miastkowo, Nowogród, Zbójna, Jedwabne), które przyjęli podczas piątkowego spotkania w Urzędzie Gminy Łomża.
Przyjęcie stanowczego stanowisko wobec podwyżki cen przyjęcia odpadów w Czartorii jest ostrą reakcją na pismo przesłane do gmin przez Prezesa Zarządu Zakładu Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w Łomży Pana Jana Perkowskiego, które zawiera również groźbę nieprzyjmowania odpadów z terenów gmin w 2022 r. Włodarze gmin przypominają, że w latach 2009 – 2010 z budżetów samorządów przeznaczane były środki na budowę zakładu w Czartorii, a po utworzeniu miejskiej spółki ZGO w 2015 r., przejęła ona cały ten majątek.
Wójtowie i burmistrzowie zauważają, że od czasu utworzenia spółki wzrost cen przyjęcia głównego rodzaju odpadu, tj. niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych, wyniósł niemalże 300%, natomiast cena zagospodarowania odpadów selektywnie zbieranych dochodzi nawet do 300-krotności ceny pierwotnej. Co ważne tak horrendalnych podwyżek nijak nie da się zestawić z inflacją.
Wójtowie i burmistrzowie sprzeciwiają się planom wprowadzenia kolejnych podwyżek cen w zakładzie w Czartorii, ale również zamiarom różnicowania cen przyjęcia odpadów obowiązujących poszczególne samorządy.
Gminy zwracają uwagę na problem małego odzysku papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła z frakcji niesegregowanych zmieszanych odpadów przetwarzanych w instalacji ZGO, który za rok 2020 wyniósł tylko 1,78%. Jako przykład podają ZZO Koszarówka, który to poziom jest o trzy i pół razy wyższy (6,33%).
Samorządowcy odpowiadając na groźbę nieprzyjmowania odpadów stwierdzają, że są „determinowani do wszelkich działań w celu zapobiegania stosowania nieuczciwych praktyk w stosunku do konsumenta. Za takowe uznają również różnicowanie cen przyjęcia odpadów dla poszczególnych podmiotów obsługujących nasze gminy” – czytamy w stanowisku.
Dziś, w poniedziałek 15.11, Rada Miasta zgodziła się na podpisanie porozumień z Miastem Kolno i Gminą Piątnica, co w praktyce oznacza, że śmieci z tych miejscowości będą traktowane jak z Łomży. Dla pozostałych, jak przekazywał wieceprezydent Garlicki, od 1 kwietnia mają być nowe ceny.