Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Karol Łebkowski ze Złotą Odznaką za "Zasługi dla sportu"

Główne zdjęcie
Karol Łebkowski

- Dziękuję wszystkim osobom, które były razem ze mną na każdym etapie i pomagały mi w osiągnięciu tego miejsca w którym jestem. Cały czas są wyrzeczenia, cały czas wyjazdy, których jesteście świadkami. Bez osób życzliwych ciężko byłoby. Panie wójcie na Pana ręce kieruję przede wszystkim podziękowania, ale też chciałbym podziękować … mojej rodzinie i mojej żonie – mówił wyraźnie wzruszony Karol Łebkowski po udekorowaniu Złotą Odznaką za "Zasługi dla sportu".

Kilka dni temu informowaliśmy, że łomżyniak Karol Łebkowski  jako pierwszy z Polaków otrzymał „Złoty gwizdek” dla najlepszego sędziego zapasów w 2021 roku. W iście ekspresowym tempie Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża wystąpił do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o to odznaczenie. W piątek, w święto szkoły, wiceminister Dariusz Piontkowski udekorował wybitnego sędziego.

- Nie trzeba być mieszkańcem wielkiej aglomeracji, żeby osiągnąć coś wielkiego. Do tego jest potrzebna ogromna pasja i zaangażowanie – mówił wiceminister.

W dotychczasowej karierze Karol Łebkowski pojedynków o złoto, jak przyznaje, na tych najważniejszych imprezach sędziował grubo ponad 100. 

- Nigdy nie podchodzę, że ja złoto rozdzielam. Jeżdżę do różnych państw jako delegat, gdzie zapasy są bardzo ważne, gdzie muszę podejmować werdykty, kto wygra kto przegra. Wiem jak sport jest ważny dla tych osób w ich życiu. Ten werdykt zawsze musi być czysty, klarowny to jest jedna rzecz, a druga – dodaje wybitny sędzia. - Takie walki oglądają tysiące jak nie miliony. Jeżeli Indie walczą, to proszę mi wierzyć, ogromna populacja. Jeżeli Iran walczy... Ja po walce finałowej o złoto od razu miałem z Iranu smsy, gratulujące poprowadzenia finału. Dziękujące za walkę. Jest ogromna społeczność, i każdy oczekuje, że to wszystko będzie klarowne, czyste – tłumaczy ze spokojem.

Karol Łebkowski na co dzień jest dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach w Gminie Łomża. Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża w rozmowie z dziennikarzami wyznał, że „Pana Karola postrzegam jako osobę wielkiego formatu, ogromnych osiągnięć, a jednocześnie skromnego”. Niestety taka pozycja w światowych zapasach pociąga za sobą liczne podróże i nieobecności. 

- Nie miałem nigdy wątpliwości, że zarządzanie w tej szkole przebiega w sposób prawidłowy – wyjaśnia Kłys. - Wieczorami, kiedy w pokoju hotelowym czy campusowym przygotowuje się do zawodów, jednocześnie wysyła maile do swoich nauczycieli czy pisze informacje na librusie. To bardzo ważne, ale cały czas utrzymuje funkcję dyrektora, nawet jak go nie ma fizycznie w miejscu pracy -  mówi z podziwem samorządowiec.

Przy okazji dekoracji Karol Łebkowski otrzymał kwiaty i 3 tys. zł od wójta za promocję Gminy Łomża.

- Dziękuję Panu za promocję Rzeczpospolitej Polskiej i za promocję Naszej Gminy w całym świecie. Nie miałem żadnych wątpliwości, że należy wystąpić do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o to odznaczenie. Jestem przekonany, że Pan na to wyróżnienie zasługuje najbardziej.

Oprócz dekoracji dyrektora, Szkoła w Kupiskach obchodziła dziś 15. rocznicę nadania imienia Jana Pawła II. Posadzono dwa dęby: jubileuszowy oraz Pamięci Pracowników Szkoły, która liczy ponad 150 lat. „Patron szkoły jest to ktoś ważny. Ważne są słowa i czyny, które za nim idą. W tym przypadku to wielki Polak Jan Paweł II" - przypominał uczniom dyrektor Łebkowski.

Karol Łebkowski urodził się w 1965 r. w Łomży. Przygodę z zapasami rozpoczynał w wieku 12. lat. Jego największe osiągnięcie jako zawodnika sportowego to 2. miejsce wywalczone w międzynarodowym turnieju im. Władysława Bajorka w 1981 roku. Po tym sukcesie został powołany do zapaśniczej kadry Polski, a rok później zajął 4. miejsce w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży. 

Miłość do zapasów i chęć przekazywania swoich umiejętności i wiedzy młodszym ujawniła się bardzo szybko. W latach 1988-1990 Karol Łebkowski podejmował działalność jako instruktor sekcji zapasów w Wojewódzkim Ludowym Klubie Sportowym „Narew” w Łomży, a w latach 1991-1992 w Łomżyńskim Towarzystwie Sportowym.

Z zapasami zawodowo związał się w 1991 r., gdy uzyskał tytułu zawodowego trenera II klasy w zapasach Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W roku 1996 na tej samej uczelni uzyskał tytuł magistra na kierunku wychowanie fizyczne. 

W tym samym czasie rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego. Pracował w Zespole Szkół Technicznych w Łomży, Szkole Podstawowej Nr 4 w Łomży, Publicznym Gimnazjum Nr 1 oraz Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży, gdzie prowadził zajęcia w ramach sekcji zapaśniczej UKS „Herkules” Łomża.

Od roku 2017 Pan Karol Łebkowski piastuje stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach.

Jako trener II klasy w zapasach przygotowywał młodzież do zawodów sportowych, na których jego podopieczni zdobywali czołowe lokaty na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Obok czynnego uprawiania sportu i działalności trenerskiej, Karol Łebkowski od 1991 sukcesywnie rozwijał również karierę sędziowską. Na początku w Polsce, a niedługo później także na świecie - w 1994 r. zdał egzamin sędziego międzynarodowego. Przez wiele lat pełnił funkcję Przewodniczącego Kolegium Sędziów przy Polskim Związku Zapaśniczym. Od 2016 roku jest członkiem zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego, w którym obecnie pełni funkcję wiceprezesa do spraw sędziowskich.

Wśród największych imprez sportowych, w których sędziował można wymienić Uniwersjadę w Kazaniu (Rosja, 2013), 1st European Games w Baku (Azerbejdżan, 2015), Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (rok 2016), Igrzyska Olimpijskie w Tokio (rok 2021).

Ostatnią z wielkich imprez zapaśniczych, w których sędziował Pan Karol Łebkowski były, zakończone kilka dni temu, Mistrzostwa Świata w Oslo. Podczas tej imprezy Pan Karol Łebkowski został uhonorowany Złotym Gwizdkiem dla najlepszego sędziego w 2021 roku.

„Złoty gwizdek” jako wyróżnienie wśród sędziów zapaśniczych nadawane jest od 1983 roku. Do tej pory uhonorowano w ten sposób 105 sędziów z całego świata. Pan Karol Łebkowski jest pierwszym Polakiem w tym gronie. 

 

Foto: Karol Łebkowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski
Foto:
Foto:
Foto: Cezary Zborowski, Karol Łebkowski, Dorota Pazik i Piotr Kłys
Foto:
mm
pt, 15 października 2021 17:26
Data ostatniej edycji: pt, 15 października 2021 19:30:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę