Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 20 października 2021 napisz DONOS@

Dęby pamięci w hołdzie pomordowanym więziennikom

Posadzeniem dębów pamięci i odsłonięciem pamiątkowych tablic uczczono funkcjonariuszy przedwojennej Straży Więziennej z więzienia w Łomży zamordowanych w Katyniu w 1940r. W trakcie uroczystości wręczono odznaki za zasługi w pracy penitencjarnej.

W Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze odsłonięto tablice upamiętniające śmierć funkcjonariuszy Straży Więziennej z więzienia w Łomży - aspiranta Antoniego Binkiewicza i aspiranta Franciszka Kućmierowskiego w Katyniu. Okazją do uczczenia zamordowanych więzienników stał się program historyczno-edukacyjny propagowany przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie „Katyń- ocalić od zapomnienia...”. Sadząc 21.857 Dębów Pamięci Zbrodni Katyńskeij autorzy chcą przywrócić pamięci zbiorowej Bohaterów Mordu Katyńskiego. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Bykowni, Twerze czy Charkowie.

Na uroczystości obecni byli: Michał Woś, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Agnieszka Brzezińska, dyrektor biura poselskiego posłanki na Sejm RP Aleksandry Szczudło, ks. Adam Jabłoński, Naczelny Kapelan Służby Więziennej, płk. Piotr Kondraciuk, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Białymstoku. 

Minister Michał Woś podkreślał wagę inicjatywy upamiętnienia pomordowanych funkcjonariuszy w tym szczególnym miejscu, połączenia mostem pokoleń współczesnej Służby Więziennej z etosem przedwojennej Straży Więziennej. Stwierdził, że dzisiejsza uroczystość to pokazanie historii nie tylko żołnierzy Wojska Polskiego ale również Straży Więziennej, których wzięły na cel „sowiecki bagnety”.

(źródło ZK Czerwony Bór)

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
śr, 13 października 2021 08:14
Data ostatniej edycji: śr, 13 października 2021 12:41:49

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę