85% więcej za prąd w 2022 roku?
O około 85% mogą wzrosnąć wydatki miasta na energię elektryczną w 2022 roku. Otwarto właśnie oferty dostawców prądu, w których ceny w najtańszej opcji w stosunku do 2021 roku wzrastają tak drastycznie.
O szykujących się podwyżkach cen prądu w przyszłym roku pisaliśmy przed kilkoma dniami. Prezes Enea S.A. państwowej spółki energetycznej ogłaszał już chęć podwyżki o 40%. Podobnym tropem chcą iść pozostałe spółki energetyczne. Taryfy dla odbiorców domowych zatwierdza URE, a tu wg. specjalistów spodziewana jest podwyżka około 15%.
Inaczej mają się ceny dla odbiorców hurtowych, a takim jest miasto Łomża. Tu firmy energetyczne uczestniczą w postępowaniu przetargowym. Co roku Ratusz ogłasza przetarg na dostawę energii elektrycznej na potrzeby lokali i obiektów oraz na potrzeby oświetlenia ulicznego. Miasto podaje w przybliżeniu ile potrzebuje prądu, a oferent podaje na to cenę. Ostatecznie miasto płaci za zużytą energię elektryczną, ale za cenę jednostkową z oferty.
Zapytanie dzielone jest na dwie części tj. energia elektryczna na potrzeby lokali i obiektów oraz na potrzeby oświetlenia ulic.
W postępowaniu na 2022 rok oferty na obie części złożyło 5 firm: innogy Polska S.A., PGE Obrót S.A., TAURON Sprzedaż Sp. z o.o., Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. oraz Energa Obrót SA( ta oferta nie dotyczyła tego postępowania).
Najniższą cenę w części pierwszej, czyli dla obiektów i lokali zaoferowało PGE Obrót S.A na kwotę 3 303 530,62zł brutto.
Najniższą cenę w części drugiej, czyli na potrzeby oświetlenia ulicznego zaoferowało także PGE Obrót S.A. na kwotę - 2 350 056,08 brutto.
W stosunku do 2021 roku ceny niemal się podwoiły. W części pierwszej zapłacimy o prawie 90% więcej, a w części drugiej o ponad 80% więcej. Skąd taki wzrost, skoro zapotrzebowanie na energię elektryczną w części pierwszej, czyli do lokali wzrosło ponad 8%, a do celów oświetlenia ulicznego o 5%.
Teraz komisja przetargowa przeanalizuje oferty pod kątem spełnienia wymagań formalnych i wybierze najkorzystniejsza ofertę.
Czy wynik tego postepowania zapowiada stawki za energię elektryczną w przyszłym roku dla odbiorców hurtowych? Jeśli tak musimy przygotować się na drastyczne podwyżki większości produktów, zaczynając od chleba, gdzie energia elektryczna odpowiada za cenę bardziej niż mąka. Być może grożą nam w związku z tym wyłączenia prądu na ulicach czy obiektach? Tego nie wiemy, ale skala podyżek musi niepokoić.