Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 20 października 2021 napisz DONOS@

„Zasmakuj w czytaniu” za 65 tysięcy złotych

Główne zdjęcie
Odwrócona ławeczka pod biblioteką

Na 75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w sobotę, 4. września, odsłonięto przy ulicy Długiej ławkę „Zasmakuj w czytaniu”. Należy ona do „Zaczytanego szlaku” i powstała z inicjatywy prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, przybyłego na odsłonę. Kilka dni po sobotniej uroczystości ławkę z obrazem obrócono o 180 stopni, oparciem do MBP. Kto ma chęć czytać o jubilatce, położy się na bruku, by zasmakować w tekście, umieszczonym pod kątem, i to na wysokości oczu dziecka.

Nie każdy przechodzień i turysta na zaczytanym szlaku w Łomży nosi przy sobie koc, ewentualnie karimatę, żeby położyć się na Długiej pod ławką. 75-letnią historię Miejskiej Biblioteki Publicznej łatwiej będzie przyswoić zaczytanemu dziecku, które może odczytać tekst dorosłym. Jeśli w wieku przedszkolnym sztuki składania liter nie opanowało, to może wróci po kilku latach w podstawówce, o ile ławeczka nie powędruje dalej w siną dal. Z ławeczkami z obrazkami to tak jest, że wędrują wte i wewte i z roku na rok.
- Całkowity koszt realizacji „Zaczytanej ławeczki” przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej wyniósł 17 tysięcy 650 zł brutto - poinformował 4lomza.pl główny specjalista w ratuszu Łukasz Czech. Rozumiemy, że jako zamożne Miasto Łomża na tym nie może poprzestać. 

Łomża Mecenasem Zaczytanych Ławek 
Rzeczywiście: Miasto Łomża zawarło umowę z Fundacją Zaczytani.org, przedmiotem której jest - jak wyjaśnia Pan Czech - określenie praw i obowiązków Stron, związanych z finansowaniem przez Miasto Łomża działalności statutowej Fundacji. W szczególności jest to Szlak Zaczytanych Ławek.  Fundacja promuje czytelnictwo, np. w szpitalach, rodzinnych domach dziecka, przekazując książki dzieciom, młodzieży, dorosłym, zebrane w czasie akcji społecznych. Fundacja zapewnia informację o Darczyńcy. Ale co z finansowania Fundacji z Warszawy ma Miasto Łomża? Pan Czech wyjaśnia: "Na mocy tejże umowy Fundacja Zaczytani.org w ramach podziękowania Miastu Łomża podjęła się: wyprodukowania zaczytanej ławki oraz przekazania jej na czas nieokreślony; nadania Miastu Łomża tytułu Mecenasa Zaczytanych Ławek, w celu wykorzystywania tego tytułu w działaniach promocyjnych". Czytelnicy może sami zdołają zrozumieć, jak zaczytane ławki w mieście mają się do promocji miasta? Aby ułatwić rozmyślania o wydawaniu pieniędzy podatników, podamy liczby.

Ławeczka na postoju za 1 900 zł brutto 
Kto bywał w parkach i na bulwarze nad Narwią, mógł zauważyć oryginalne w kształcie, "oklejone" kolorowymi obrazkami i cytatami ławeczki. - Dotychczas Miasto Łomża podpisało trzy umowy z Fundacją Zaczytani.org - potwierdza Pan Czech. W 2019 roku wartość umowy na zorganizowanie wystawy 10 Zaczytanych Ławek od 5. września do 30. września 2019 r. na terenie Łomży wyniosła  19 000 zł brutto. Czyli - postanie 1 ławki przez 3 i pół tygodnia w Łomży kosztowało "zaledwie" 1 900 zł brutto. Wartość umowy w 2020 r. na wykonanie dwóch zaczytanych ławeczek wyniosła 30 000 zł brutto - jedna za 15 tysiączków. I wreszcie nadchodzi 2021 rok - wykonanie zaczytanej ławeczki, zlokalizowanej na ul. Długiej przed MBP: wartość umowy z Fundacją to 16 000 zł brutto, do czego dochodzi sfinansowanie jej projektu.
- Łącznie w Łomży stanęło 13 zaczytanych ławek, z czego trzy na stałe: ul. Długa, Port Łomża, Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma - podsumowuje główny specjalista.
Przypomnijmy, że 10 ławek gościło w mieście podczas wystawy Fundacji od 5. września do 30. września 2019 r. Ciekawe, czy po 2 latach ktoś pamięta ich lokalizacje: Park Jana Pawła - 2 sztuki (w pobliżu Parku Wodnego i Zawadzkiej); teren sportowo - rekreacyjny na osiedlu Konstytucji 3-go Maja - 2 (między placem zabaw a kulą i przy fontannie); bulwar - 1; Skate Park na os. Perspektywa - 1; teren przy placu zabaw ul. Browarna / Podleśna - 1; Park Ludowy przy Alei Legionów - 1; Park imienia Jakuba Wagi przy Wojska Polskiego - 1; ul. Długa przed MBP – 1 szt.

Zaczytany złoty interes
Z 13 zaczytanych ławek, które stanęły dotychczas w Łomży, 3 stanowią własność Miasta, natomiast 10 ławek na wystawę w 2019 r. udostępniła Fundacja Zaczytani.org. Zapytaliśmy władze Fundacji, której prezesuje Agnieszka Machnicka, ile złotych wydało Miasto Łomża na wyprodukowanie ławki w ramach promocji czytelnictwa i ile złotych przeznaczyło na wsparcie Fundacji?
- Jeśli chodzi o koszty, to otrzymałam informację z zarządu fundacji, że obowiązuje nas tajemnica handlowa i nie możemy udostępnić tej kwoty - odpowiedziała Marta Tittenbrun z serdecznym pozdrowieniem.
Dopytywaliśmy serdeczniej, czy zbudowanie zaczytanej ławeczki i koszt wsparcia Fundacji Zaczytani przez Miasto Łomża odbyło się za publiczne pieniądze? - Tego nie wiemy. To pytanie do Urzędu Miasta - odpisała Pani Marta.
A 65 tysięcy złotych podzielić przez 3 ławki to ile?

Mirosław R. Derewońko 

tel. red. 696 145 146

 

Łomżyńskie Narodowe Czytanie i jubileuszowa ławeczka

Hanka Bielicka z ławeczką odwraca się ku ulicy Farnej

 

 

Foto: Odwrócona ławeczka pod biblioteką
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę