Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 20 października 2021 napisz DONOS@

Renta rodzinna dla rozpoczynających studia

Absolwenci, którzy dostali się na studia i pobierają rentę rodzinną z ZUS, powinni powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kontynuacji nauki. Muszą to zrobić w określonym terminie, by nie mieć przerwy w wypłacie świadczenia.

Renta rodzinna to świadczenie po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu. Dziecko może ją pobierać do ukończenia 16 roku życia. Rentę można otrzymywać także dłużej - nawet do ukończenia 25 roku życia - jednak pod warunkiem dalszej nauki. Jeśli 25-te urodziny przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to rentę można otrzymywać aż do końca tego roku studiów.

Renta rodzinna przysługuje również w czasie wakacji pomiędzy kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. Maturzystom, którzy zakończyli edukację w szkole ponadpodstawowej, a jeszcze nie rozpoczęli studiów, ZUS wypłaca rentę do końca sierpnia. Jeśli przyszły student chce ją otrzymać również za wrzesień, musi dostarczyć do Zakładu wniosek o dalszą wypłatę i potwierdzenie przyjęcia na pierwszy rok. - Dokumenty należy przekazać maksymalnie do końca września. Jeśli absolwent, nie zrobił tego do końca sierpnia, to świadczenie za wrzesień może otrzyma  dopiero w październiku. Ważnie jest jednak, by  nie zapomniał o dostarczeniu dokumentu, bo świadczenie w ogóle nie zostanie wypłacone za ten miesiąc.- informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Po rozpoczęciu roku akademickiego uczelnia będzie już mogła wydać żakowi zaświadczenie, że rozpoczął studia. Taki dokument student powinien przekazać Zakładowi do końca października, żeby otrzymywać wypłatę renty rodzinnej w kolejnych miesiącach. Do końca września także uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy otrzymują rentę rodzinną z ZUS, powinni do wniosku o dalszą wypłatę świadczenia dołączyć zaświadczenie, że nadal się uczą.

Osoba pobierająca rentę rodzinną musi też pamiętać, żeby na bieżąco informować ZUS o przerwaniu nauki. Jeżeli tego nie zrobi, to nadpłacone nienależne świadczenie będzie musiała zwrócić potem z odsetkami.

 

źródło: ZUS


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę