Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 września 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Ponad 120 odmian kukurydzy do obejrzenia w Szepietowie

Firmy nasienne oraz przedsiębiorstwa oferujące maszyny i urządzenia przedstawiły w niedzielę (12.09.) swoją ofertę w Szepietowie. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego po raz dwudziesty zorganizował tam Dzień Kukurydzy.

Podlaskie należy do regionów, gdzie uprawa kukurydzy rozwija się najbardziej dynamicznie - to tu rośnie ok. 10 procent całej kukurydzy w Polsce.

- Kukurydza ma najwyższe plonowanie spośród wszystkich roślin uprawianych w Polsce i najszybciej przystosowuje się do różnic klimatycznych - podkreśla prof. Tadeusz Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wiosną na polach PODR wysiano ponad 120 odmian kukurydzy dostarczonych przez 20 firm nasiennych. Odwiedzający Szepietowo mogli na własne oczy porównać, jak te odmiany radzą sobie w naszym regionie.

-  Postęp pod tym względem jest ogromny. Dziesięcioletnia odmiana to już staruszka i właściwie co 4-5 lat każdy powinien wybrać nową spośród tych najnowszych. Dobranie odpowiedniego ziarna może zwiększyć plony nawet o kilkadziesiąt procent - przekonuje prof. Tadeusz Michalski, który jest także prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

W Polsce zarejestrowanych jest 220 odmian tej rośliny. Razem z tymi dostarczanymi z zagranicy jest ich już około 300. Pod względem wielkości upraw kukurydza zajmuje drugie po pszenicy miejsce.

Krajowy dzień kukurydzy był także okazją do prezentacji firm oferujących najnowsze rozwiązania techniczne, maszyny i urządzenia do uprawy, zbioru i zagospodarowania tej rośliny.

 

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę