Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 października 2021 napisz DONOS@

Możliwe obostrzenia na poziomie powiatów

Główne zdjęcie
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. gov.pl

Przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń, kraj zostanie podzielony na strefy na poziomie powiatów – zapowiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Pojawiłyby się strefy: zielona, żółta i czerwona, a poziom wyszczepienia będzie brany pod uwagę.

- Patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej – mówił  na konferencji prasowej szef resortu zdrowia. - Od 6 na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 - strefa czerwona. Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego, bo widzimy, że w tej chwili, patrząc na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się mniej więcej na 40-50 proc. mniej hospitalizacji – tłumaczył Niedzielski. 

Podwójne przeskalowanie oznacza podniesienie progów i tak strefa żółta byłby do 12 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, a czerwona 24 / 100 tys. mieszkańców. Minister dodawał jednocześnie, że do określania stref będzie brany poziom wyszczepienia w powiatach. 

- Jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do którejś strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to będzie ta strefa obniżona. Jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą - wyjaśnił Niedzielski.

W Polsce średni odsetek zaszczepionych zbliża się do 44%. Największy w kraju odsetek zaszczepionych jest w gminie Podkowa Leśna (66,2%) i Warszawie (65,1%). Łomża, miasto na prawach powiatu osiągnęło do tej pory 40,5% poziomu wyszczepienia. W powiecie łomżyńskim poziom wyszczepienia wynosi około 30%. Najwięcej procentowo w powiecie zaszczepiło się w gminie Wizna (33,2%), a najmniej w gminie Przytuły (27,7%). Jest to zgodne z tym o czym mówił minister Niedzielski, który zwracał uwagę na tendencję krajową, że lepiej szczepienia postępują w ośrodkach miejskich niż wiejskich. 

W Polsce poinformowano dziś o 234 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym 15 w województwie podlaskim. W mieście Łomży zanotowano jeden przypadek zakażenia. 

W kraju z tego powodu zmarło 5 osób, w tym 4 miało choroby współistniejące. W województwie podlaskim na covid-19 zmarła jedna osoba.

Do tej pory w pełni zaszczepione w Polsce są 18 524 940 osoby.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę