Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 października 2021 napisz DONOS@

Jak obniżyć poziom cholesterolu za pomocą diety

Zawały serca i udary mózgu to tylko niektóre z możliwych, groźnych następstw zaburzeń lipidowych, wśród których najczęściej rozpoznawana jest hipercholesterolemia. Na szczęście, tego rodzaju problemom można w dużej mierze zapobiegać – m.in. poprzez zdrowy sposób żywienia. Dowiedz się, co można jeść, a czego należy unikać w diecie „antycholesterolowej”.

Praktyczne, szczegółowe zalecenia i rekomendacje ekspertów dotyczące profilaktyki zaburzeń lipidowych przy pomocy odpowiedniej diety można znaleźć m.in. na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ). Streszczenie podstawowych zasad dietetycznych, których stosowanie pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi lub też po prostu utrzymywać go „w ryzach”, znajduje się w poniższym materiale wideo.

 

Oto przykładowe teksty na ten temat ze strony NCEŻ:

  • Czy warto obniżać poziom cholesterolu?
  • Cholesterol – jeść dużo czy mało – gdzie leży prawda?
  • Dieta dla osób po zawale serca.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej na ten temat, to warto, aby odwiedził wspomnianą wcześniej stronę internetową NCEŻ, gdzie dostępnych jest wiele eksperckich artykułów dotyczących wpływu diety na stężenie różnych lipidów we krwi, a także stronę internetową Akademii NFZ, na której można znaleźć różne prozdrowotne plany żywieniowe.

Na koniec warto jednak dodać, że sama dieta może być niewystarczająco skuteczna w profilaktyce i leczeniu zaburzeń lipidowych u niektórych pacjentów, np. tych, obciążonych genetycznie uwarunkowaną hipercholesterolemią rodzinną, czy też u pacjentów z zaawansowanymi, powikłanymi już chorobami sercowo-naczyniowymi. W tych przypadkach konieczne jest m.in. stosowanie odpowiednich leków, choć oczywiście odpowiednia dieta wciąż ma duże znaczenie, podobnie jak regularna aktywność fizyczna (dopasowana do możliwości danego pacjenta), jak też i inne elementy zdrowego stylu życia.

 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę