Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 20 października 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Biebrzański Park Narodowy dostanie 5 mln zł na system przeciwpożarowy

Biebrzański Park Narodowy rozbuduje swój system ochrony przeciwpożarowej unikalnych obszarów bagiennych, gdzie dochodzi do pożarów m.in. cennych przyrodniczo terenów. 5 mln zł na ten cel park otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W piątek (20.08) w siedzibie dyrekcji BPN w Osowcu-Twierdzy podpisana została umowa dotycząca tego dofinansowania.

Inwestycja zakłada opracowanie planu ochrony przeciwpożarowej ekosystemów na terenie tego parku, modernizację i rozbudowę systemu monitoringu na podstawie systemu specjalnych kamer wraz z infrastrukturą do przesyłu obrazu i danych, będzie też system automatycznej detekcji dymu; zbudowane zostaną dwie nowe wieże (tzw. dostrzegalnie).

Zaplanowano też np. system komunikacji pożarowej, zakup samochodów patrolowo-gaśniczych, mobilnych zestawów do gaszenia pożaru, dronów (do tego kurs ich obsługi dla ośmiu osób), agregatów prądotwórczych. Zmodernizowana będzie baza do przechowywania i ochrony sprzętu, w Goniądzu zostanie zbudowany magazyn.

Biebrzański Park Narodowym jest największym w Polsce. W kwietniu 2020 roku doszło tam do największego pożaru w historii tego parku; akcja ratowniczo-gaśnicza bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym BPN trwała od 19 do 26 kwietnia. Ogniem było objętych ok. 5,5 tys. ha parku i otuliny.

W akcji gaśniczej wzięło udział ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników, pomagali żołnierze WOT, służby parku, leśne, okoliczni mieszkańcy. Do gaszenia używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Pożar w BPN

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę