Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 16 października 2024 napisz DONOS@

Spółka MPWiK się wreszcie odwiesiła

Po czterech tygodniach Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży, tj. miejska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wysłało do 4lomza.pl odpowiedź na pytanie o przyczyny awarii ujęcia wody w Podgórzu. Być może, wie o tym prezes MPWiK Mariusz Konopka, bo krótkie wyjaśnienie nie jest podpisane. "W wyniku awarii linii SN zasilającej studnie nr 3, 4 i 7 nastąpiło zawieszenie sterownika na ujęciu. Skutkowało to tym, że pracowała niedostateczna ilość studni w stosunku do aktualnego rozbioru wody". Zabrakło prądu w sieci elektrycznej do zasilania pompy...?

Co faktycznie oznacza "awaria linii SN" - zalanie wodą kabli, przerwanie drutów, skoki napięcia w sieciach - snujemy domysły, bo na tym wyjaśnienie Spółki się skończyło. Na drugie pytanie, jakich rejonów Łomży dotknął brak wody 12. lipca pomiędzy godzinami 15. a 19., Spółka odpowiada, że: "Głównie wyżej położonych partii miasta (w szczególności Osiedla Południe)". Łomża ma zaledwie ponad 200 ulic, więc mieszkańcy "wyżej położonych ulic miasta" mogą sami sobie przypomnieć, czy w poniedziałek 4 tygodnie temu przy upale ponad 30 stopni nie mieli wody od Godziny Miłosierdzia do późnego wieczora. Feralnego dnia wystąpiła następna awaria: magistrali w ciągu ulicy Generała Władysława Sikorskiego. Chcemy dowiedzieć się, czy miała związek z awarią ujęcia w Podgórzu? Co się stało? "Nie miała związku z awarią w Podgórzu. W ul. Sikorskiego stwierdzono zawieszenie zaworu odpowietrzającego w komorze na w/w sieci" - pisze Spółka i stwierdza: "Nie odnotowano zgłoszeń dotyczących uszkodzeń instalacji wewnętrznych w budynkach. Służby MPWiK na bieżąco dokonywały prac związanych z płukaniem sieci wodociągowych na terenie Łomży".

"Ujęcia są w stanie bardzo dobrym"

Spółka miejska MPWiK w Łomży opisała stan systemu zaopatrzenia w wodę około 60-tysięcznego miasta nad Narwią. Pisze, że "Ujęcia Rybaki i Podgórze zostały zmodernizowane na przełomie roku 2006. Ujęcia są w stanie bardzo dobrym, eksploatowane zgodnie z obowiązującymi pozwoleniami i na bieżąco serwisowane i konserwowane. Ujęcia wody Podgórze i Rybaki pracują w systemie pierścieniowym równolegle. Na przestrzeni 10 lat wstecz występowały jedynie awarie rurociągów tłocznych z poszczególnych studni głębinowych zlokalizowanych przy ul. Rybaki spowodowane warunkami atmosferycznymi w okresie jesienno-zimowym". Spółka podała wielkość poboru wody spod ziemi. MPWiK w Łomży poinformował - średniodobowe rozbiory wody są następujące: SUW Rybaki około 3 000 metrów sześciennych, natomiast SUW Podgórze około 5 200 m sześc. na dobę. 

"Taki plan"

4 tygodnie temu poprosiliśmy prezesa MPWiK, Mariusza Konopkę, o informację publiczną: jaki jest plan zabezpieczający dostawy wody dla mieszkańców Łomży, gdyby awarie przydarzyły się w obu ujęciach w tym samym czasie i były poważniejsze, a ich naprawa się przedłużała? Odpowiedź była konkretna, rzeczowa, a w łomżyńskim sensie nawet porażająco wyczerpująca. - Spółka posiada taki plan - niby odpowiada Spółka, którą Mariusz Konopka kieruje od 5 lat za zgodą prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.

Ciekawe, czy pracownicy Spółki przy ulicy Zjazd 23 znają "taki plan", aby go zastosować w odpowiedniej chwili, kiedy zabraknie wody w całej Łomży. Skoro 4 tygodnie temu zawiesiły się sterowniki i zawór odpowietrzający, to może plan się nie zawiesi w razie awarii. Pamiętamy, że 2 lata temu Czytelnik 4lomza.pl znalazł dziurę w rurociągu, sam, bez Spółki i prezesa. 

Mirosław R. Derewońko

 

tel. red.  86 2190 700

tel. kom. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę