Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 września 2021 napisz DONOS@

Drukarnia offsetowa – profesjonalny druk wielkonakładowy

Drukarnia offsetowa jest miejscem, w którym profesjonalnie wykonuje się druk offsetowy na przemysłową skalę. O tym, jakie są najważniejsze cechy tej odmiany druku, przeczytasz poniżej.

Jakie wydruki powstają najczęściej w drukarni offsetowej?

Jeżeli chcemy wydrukować gazetę, książkę lub inne publikacje w wielotysięcznych nakładach, na przykład plakaty czy ulotki, drukarnia offsetowa, taka jak JKB Print, jest miejscem, w którym wykonamy taką operację. Dzieje się tak ze względu na charakterystykę druku offsetowego.

W ogromnym uproszczeniu druk offsetowy polega na przeniesieniu treści na papier z pośrednictwem specjalnych cylindrów, a nie bezpośrednio z matrycy drukującej. Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie.

Jeżeli drukujemy gazetę zawierającą kolorowe zdjęcia, arkusz papieru przechodzi zazwyczaj przez minimum 4 cylindry, każdy pokryty farbą o kolorze ze standardowej palety CMYK (cyjan, magenta, żółty oraz czarny). Niekiedy dodaje się również piąty cylinder, pokryty farbą o barwie spoza palety CMYK. Podczas procesu drukowania poszczególne kolory trafiają na papier w ilości odpowiadającej barwom, które chcemy ostatecznie uzyskać. Na przykład różne odcienie czerwieni powstają poprzez połączenie żółtego oraz magenty w odpowiednich proporcjach. Zieleń to z kolei połączenie żółtego i cyjanu. Inne kolory także powstają poprzez zmieszanie barw składowych w konkretnych proporcjach.

Łatwo się zatem domyślić, że drukowanie offsetowe jest dość złożonym procesem. Samo pokrycie papieru farbą wymaga najpierw stworzenia kilku matryc drukujących oraz cylindrów pośrednich, a następnie przeniesienia obrazu z tych cylindrów na papier. Nie zapominajmy także o felcowaniu, przycinaniu papieru do odpowiedniego formatu czy zszywaniu lub sklejaniu zadrukowanych arkuszy, na przykład w sytuacji, gdy drukujemy książkę.

W praktyce oznacza to, że jest to proces wymagający uruchomienia wielu maszyn – poligraficznych, introligatorskich, krajarek itp. A przez to opłacalny przede wszystkim wtedy, gdy drukujemy setki lub wręcz tysiące egzemplarzy danej publikacji w tym samym czasie. Samo przygotowanie do druku offsetowego także trwa dość długo. Co więcej, aby wprowadzić jakiekolwiek zmiany w drukowanej treści, należy w zasadzie wstrzymać cały proces wydruku. A to kosztuje.

Dlatego jeżeli poszukujesz miejsca, w którym wydrukujesz kilka tysięcy egzemplarzy ulotek, plakatów, folderów reklamowych, książek czy czasopism, warto postawić na drukarnię offsetową. Tym bardziej, że w dobrej drukarni offsetowej zazwyczaj można również wykonać druk cyfrowy. Maszyny do druku cyfrowego różnią się od tych przeznaczonych do druku offsetowego, ale wiele drukarni (na przykład JKB Print) posiada na stanie obydwa wyżej wspomniane rodzaje pras drukarskich.

tekst płatny

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę