Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 września 2021 napisz DONOS@

Napisz do Chrzanowskiego. Może zdążysz.

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

„Prezydent Łomży zaprasza mieszkańców naszego miasta do składania propozycji inwestycji, które w przyszłości mogłyby być zrealizowane przez łomżyński samorząd z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych” - czytamy w komunikacie Ratusza. „To dobrze, że tak reaguje” stwierdza radny Tadeusz Kowalewski z PiS, który przyczynę nagłej otwartości prezydenta widzi w refleksji po skandalicznym przebiegu nadzwyczajnej sesji z 21. lipca 2021 roku.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaprasza mieszkańców, aby do czwartku, 5. sierpnia do godz. 12:00 na adres mailowy wysyłali propozycje inwestycji, które w przyszłości mogłyby być zrealizowane przez łomżyński samorząd z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych. 

„Będą one wskazówką dla władz miasta w planowaniu oczekiwanych przez mieszkańców przedsięwzięć, które mogłyby być zrealizowane przy znacznym wsparciu środków z Funduszy Europejskich 2021-2027, kolejnych edycji rządowego Funduszu Polski Ład oraz innych mechanizmów wsparcia samorządów” - zapewnia Ratusz.

- Jest to pokłosiem sesji nadzwyczajnej, na której odmówiono radnym opozycyjnym dyskusji nt. koniecznych inwestycji, które mogłyby się wydarzyć w mieście – mówi radny Dariusz Domasiewicz, jeden z tych, którzy wnioskowali o sesję nadzwyczajną.

Radni opozycyjni chcieli na niej poznać projekty, które do programu Polski Ład chce zgłosić Miasto Łomża, a także zgłosić swoje propozycje. Po wystąpieniu prezydentów sesję nieoczekiwanie, na wniosek radnego Andrzeja Grzymały, zakończono.

Mimo to radni z Klubu PiS i Domasiewicz przedstawili mieszkańcom swoje pomysły. Była to propozycja budowy spalarni śmieci, remontu alei Legionów czy utworzenia Centrum Usług Społecznych.
Prezydent Chrzanowski zapowiedział zgłoszenie do programu Polski Ład: dokończenie bulwarów, budowę przedszkola nr 5 i termoizolację hali sportowej przy SP9. 

- Dziwimy się bardzo, że miasto takiej szansy, tak wysokiego dofinansowania nie chce wykorzystać – mówił wówczas radny Tadeusz Kowalewski, odnosząc się do małych propozycji zgłoszonych przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego do programu rządowego Polski Ład. - To brak odpowiedzialności, moim zdaniem, za mieszkańców, a wykluczanie nas z dyskusji nie tylko nas ogranicza, ale też ogranicza dużą grupę mieszkańców, którą reprezentujemy. Dziwimy się bardzo, że radni nie rozumieją tego czym jest samorząd – skwitował. Kowalewski dodawał, że ich propozycje były sześciokrotnie większe niż prezydenta Chrzanowskiego, który na sesji nadzwyczajnej tłumaczył, że musi bazować na projektach, które mamy. Widzieli w tym brak wizji Miasta prezydenta Chrzanowskiego.

Teraz prezydent Mariusz Chrzanowski zaprasza do składania propozycji, które będą wskazówką dla władz w przygotowywaniu projektów.

„Warunkiem aplikowania o środki jest bowiem posiadanie gotowych projektów, w związku z czym samorząd chce przygotowywać dokumentacje projektowe kolejnych inwestycji”.

Mieszkańcy mają czas do czwartku do godz. 12.00. Na godz. 14.00 natomiast prezydent Chrzanowski zaprosił na spotkanie radnych. Nowa to pozaprawna forma spotkania tego gremium. Radny Tadeusz Kowalewski wskazuje, że komisje Rady Miasta są miejscem, gdzie propozycje powinny spływać i tam być dyskutowane. 

Szczęśliwy i zadowolony jest  pełnomocnik PiS w Łomży Piotr Modzelewski. - Prezydent wsłuchał się w głos Klubu Radnych PiS, który od początku chciał tego typu dyskusji o potrzebach mieszkańców na nadzwyczajnej sesji – wskazywał.

Być może ma to związek z przesunięciem terminu składania wniosków do programu Polski Ład na 15. sierpnia. Szkoda, że prawie 2 tygodnie potrzebował Ratusz, aby wyjść z taką propozycją. Krótki czas na wysłanie propozycji, a co za tym idzie ich powierzchowność, może być pretekstem do ich odrzucenia.

Tak czy inaczej rozmowa, dyskusja, słuchanie się, otwartość i współpraca, szczególnie w małych ojczyznach, powinno być podstawą społecznego dekalogu.

 

Oświadczenie wnioskodawców po nadzwyczajnej sesji Rady Miasta

Miasto zadowala się "ochłapami"?

Arogancja władzy czy brak wizji?

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę