Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Niedźwiadna: proboszcz dostał nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego

Ks. Jarosław Stefaniak – proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Stanisława w Niedźwiadnej w diecezji łomżyńskiej, otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego. Nagrodę marszałek przyznał proboszczowi za zasługi w zakresie ochrony zabytków, w szczególności za ochronę i konserwację gotyckiego kościoła w Niedźwiadnej. Laureat – jak sam mówi - nie spodziewał się nagrody. „Podejmując jakiekolwiek działanie, czy w dziedzinie duszpasterstwa czy ochrony dóbr kultury, nie oczekiwałem żadnej nagrody. Jedyną nagrodą, jaką oczekuję, jest ta u końca mojej drogi. Mam nadzieję, że być może dostrzeżenie mojej pracy przyczyni się do tego, że i tamta nagroda będzie miła...” - powiedział ks. Jarosław Stefaniak.

Kościół murowany w stylu gotyckim został zbudowany w Niedźwiadnej w XVI wieku. Od 4-ech lat trwa kapitalny remont świątyni. Na swoje dawne miejsce trafił m.in. barokowy ołtarz, który proboszcz znalazł w parafialnej stodole. Jeszcze w latach 70-tych zabytek cieszył oczy parafian, schowany został, gdy trwający wówczas remont objął także zmianę wystroju wnętrza. - Udało nam się zrekonstruować ołtarz i ustawić go na dawnym miejscu - mówi ks. Jarosław Stefaniak. Poświęcenie odrestaurowanego ołtarza odbyło się w maju, podczas uroczystości odpustowych w dniu św. Stanisława. W 2003 r. proboszcz gruntownie wyremontował dach świątyni. „Na przyszłość planujemy uporządkowanie wnętrza, zrobimy specjalny projekt wystroju kościoła” - zapowiada ks. Stefaniak.

Kościół w Niedźwiadnej należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej na Północnym Mazowszu. Do tej pory remont świątyni pochłonął ok. 300 tys złotych. Aby dokończyć prace - potrzeba kolejnych kilkuset tysięcy. Działania proboszcza wspierają parafianie i zewnętrzni sponsorzy. Ks. Jarosław Stefaniak gospodarzem parafii w Niedźwiadnej jest od 2000 roku.

Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego przyznawane są osobom zasłużonym w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. To tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 29 osób. Oprócz proboszcza Niedźwiadnej, nagrody otrzymali - Nadzieja Artymowicz, białoruska poetka mieszkajaca w Bielsku Podlaskim oraz Bogdan Dudko - za stworzenie i redagowanie pisma "Kartki", wspieranie regionalnej twórczości literackiej oraz artystycznej oraz działalność na rzecz rozwoju promocji wielokulturowego Podlasia.
2005-11-21

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę