Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

Szybka powódź – krótkotrwałe zdarzenie, wielkie zagrożenie

Główne zdjęcie
Siemień Rowy, 23. maja 2019 roku

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły Polskę oraz tragiczne, szybkie powodzie w Niemczech i Belgii uświadamiają nam, jak poważne są następstwa zmiany klimatu. Na wielu poziomach nie jesteśmy w stanie im zapobiegać, a jedynie przewidywać i zabezpieczać siebie i mienie przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przybliża nam problematykę szybkich powodzi, ot chociażby jaka miała miejsce w Brzostowie.  Ustawa Prawo Wodne definiuje powódź jako „czasowe pokrycie przez wodę terenu, wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączaniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych”.  

Szybkie powodzie trwają krótko, są gwałtowne i powstają najczęściej podczas intensywnych opadów o charakterze burzowym. Wzrost wody w rzekach jest znaczny, nawet o kilka metrów w ciągu godziny, a prędkość płynącej wody jest niszcząca. To właśnie one w tym tygodniu pochłonęły wiele istnień ludzkich i spowodowały gigantyczne straty w Europie. Z miejskimi powodziami, czyli szybkimi występującymi w miastach, mamy do czynienia wtedy, kiedy nadmierne uszczelnienie powierzchni terenu w miastach powoduje intensyfikację spływu powierzchniowego, a istniejąca sieć wodociągowa i kanalizacyjna nie radzi sobie z szybkim odprowadzeniem wody. Są one więc niekorzystnym efektem nadmiernej urbanizacji, bez modernizacji kanalizacji i niestety nierzadko likwidacji naturalnych obszarów retencjonujących wody deszczowe.

W pobliskim Brzostowie, w terenie rolniczym i nizinnym, gwałtowny i intensywny opad deszczu także przyczynił się do wielu szkód, także w uprawach. Mimo braku zabetonowania, jak widzimy to w miastach, siła grawitacji powoduje, że te duże ilości wody muszą spłynąć niżej. To powoduje szkody w uprawach i infrastrukturze. Na nizinnej Biebrzy, leniwo wijącej się w płaskim terenie w ciągu 7 godz. poziom wzrósł o 35 cm, a do dziś już ponad pół metra. 

Powódź powoduje straty w gospodarce, w biznesie, często cierpią małe i średnie przedsiębiorstwa, które są podstawą lokalnych gospodarek. W Wielkiej Brytanii około 40% firm, które dotknęła powódź nie wraca już na rynek. W USA połowa ofiar powodzi ginie w pojazdach niesionych przez wzburzone wody. Zarządzanie ruchem, kiedy wiemy, że nadciąga niebezpieczny front atmosferyczny, to kolejne wyzwanie dla odpowiedzialnych za sieci komunikacyjne w miastach i nie tylko. 

Bez analiz hydrologicznych i meteorologicznych ani rusz
Nasuwa się wniosek, który IMGW-PIB przekazuje szerzej od kilku lat. Zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne stają się coraz bardziej intensywne i niebezpieczne. Bez analiz meteorologicznych i hydrologicznych, bez specjalnej czujności włodarzy gminnych, miejskich, a także na poziomie powiatów i województw, i budowania specjalnych jednostek zarządzania kryzysowego w sytuacjach ekstremalnej pogody ryzyko negatywnych skutków na wielu poziomach będzie się zwiększać. 

„IMGW-PIB prognozuje i ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami w hydrosferze i atmosferze, ale kluczowa jest stała współpraca pomiędzy samorządami a ekspertami Instytutu w analizie bieżących wydarzeń lokalnych, rekomendacji rozwiązań, zarządzania zasobami wodnymi, edukacją młodzieży, ale i dorosłych, doradztwu w inwestycjach budowlanych, rolnictwie czy hydrologicznymi analizami powierzchniowymi na poziomie rozwiązań, które mogą uchronić nas wszystkich,” komentuje dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB.

(źródło: IMGW-PIB)

 

Foto: Siemień Rowy, 23. maja 2019 roku
Foto: Brzostowa, zalane pola i droga

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę