Samorządy powinny ujawniać informacje o stanie zadłużenia swoich spółek – uważa Krajowa Rada RIO
Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych wskazuje na potrzebę dokonania zmian w obowiązujących przepisach prawa lub uregulowania pojawiających się problemów. Chodzi m.in. o informacje o stanie zobowiązań spółek, których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego.
Izba zwraca uwagę na tendencję tworzenia spółek prawa handlowego i zaciągania przez nie zobowiązań, i niewykazywania ich w sprawozdaniach. Spółki prawa handlowego nie są zaliczane do jednostek sektora finansów publicznych, i nie znajdują do nich zastosowania reguły zaciągania zobowiązań określone w przepisach ustawy o finansach publicznych. „Zaciąganie zobowiązań przez spółki, których organem kreującym są jst nie jest w żaden sposób limitowane, co umożliwia zawieranie umów o udzielenie kredytu, pożyczki bez ustawowych ograniczeń” - zauważa KR RIO.
W obrocie prawnym pojawiły się instrumenty np. umowy wsparcia, powierzenia, których przedmiotem jest realizowanie przez spółkę komunalną zadań publicznych, przy udziale środków zwrotnych oraz przy potencjalnym wsparciu jst. Wskazane umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie stanowią umowy poręczenia ani gwarancji, stanowią więc umowy o charakterze nienazwanym.
Dlatego KR RIO w swoim dorocznym sprawozdaniu postuluje, aby dodać „do sprawozdania z wykonania budżetu przedkładanego organowi stanowiącemu jst oraz regionalnej izbie obrachunkowych informacji o stanie należności i zobowiązań spółek prawa handlowego, których organem założycielskim jest jst” - czytamy w raporcie.
„Wejście w życie proponowanego rozwiązania pozwoli na rozpoznanie skali zaciągania przez spółki komunalne zobowiązań i podjęcie ewentualnych działań legislacyjnych zmierzających do limitowania w przyszłości poziomu długu spółek z kapitałem jst” - podsumowuje KR RIO.