Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Skarby z miasta umarłych

Główne zdjęcie
krzyż wykopany w Katedrze

Ku końcowi zbliżają się wykopaliska w Katedrze i coraz więcej skrywanych przez 500-letnią świątynię skarbów odkrywają archeologowie. Po wielotygodniowych pracach, odkryciu 10 krypt i kilkudziesięciu pochówków poza nimi, znaleziono krzyże, dużą szklana płytę i prawdopodobnie stary „nieśmiertelnik”. Skarby z podziemnego miasta umarłych ogromnej wartości materialnej nie mają, ale dla historyków są bezcenne.

Prace archeologiczne w najstarszej świątyni w mieście i trwają już piąty miesiąc i powoli zbliżają się ku końcowi. To co w ich trakcie odkryto z jest wręcz rewelacyjne. Do tej pory nikt nie przypuszczał, że w prezbiterium świątyni znajdują się krypty grobowe i że pochowano tu aż tylu zmarłych.

Badania archeologiczne prowadzone są pod nadzorem archeologa prof. Macieja Czarneckiego z Warszawy. Podkreśla on, że choć „kopie” niemal przez całe swoje życie, odkrycia dokonywane w tej świątyni są szczególne i wiele z nich stawia przez archeologami pytania na które będą musieli sie dłużej zastanowić i w końcu odpowiedzieć. Wśród tych pytań jest choćby to dlaczego, przy większości pochówków nie ma nawet śladów ubrań? Czemu głowami niektórych zmarłych ułożone były cegły? Czy wśród wykopanych kości są szczątki budowniczego świątyni - ks. Jana Wojsławskiego?

Zanim poznamy odpowiedzi m.in. na te pytania pracujący w Katedrze archeologowie i dokumentujący ich pracę Bolesław Deptuła z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przygotowali niespodziankę. W przyszłym tygodniu w podziemiach Muzeum przy ul. Krzywe Koło zostanie otwarta wystawa obrazująca odkrycia archeologiczne w Katedrze. Niewielką tego namiastkę, za zgodą autora, już dziś publikujemy na www.4lomza.pl.
Foto: krzyż wykopany w Katedrze
Foto:
Foto: szklana płyta<br />
(być może fragment szklanego okna z łomżyńskiego zamku)
Foto: „nieśmiertelnik” <br />
zawieszka znaleziona na nodze  jednego z pochówków
Foto:
Foto: czaszka tego łomżanina została przecięta najprawdopodobniej szablą

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę