Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Wodniczkowy raj

Główne zdjęcie
fot. OTOP

Ponad 20 mln zł kosztować ma ochrona Wodniczka - małego ptaszka z rodziny wróblowatych, najrzadszego ptaka śpiewającego Europy. Niegdyś ptaszki te zamieszkiwały bagna i mokradła całego kontynentu. Na początku XX wieku liczono go w milionach, a dziś pozostało ledwie 13-20 tysięcy par. Największa jego ostoja znajduje się w Dolinie Biebrzy i Narwi. OTOP chce tu stworzyć „wodniczkowy raj”.

Dziś w dolinie Biebrzy i Narwi żyje ok. 2800 par tych ptaków. To największe ich skupisko na świecie, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu było ich tu dziesiątki razy więcej. Wodniczek ubywa, a winne są zmiany środowiska – wymuszone przez rozwój rolnictwa. Melioracje, osuszenie, rezygnacja z tradycyjnych form gospodarowania, czyli wykaszania łąk i trzcin, usuwania zakrzaczeń oraz wypasu bydła to podstawowe przyczyny coraz mniejszej liczebności tego gatunku. Kolejnym zagrożeniem dla ptaszków są lisy. Chronione przed wścieklizną zrzucanymi od kilku lat z samolotów szczepionkami bardzo zwiększyły swoją liczebność i, wygłodniałe, polują na małych śpiewaków. Warunki życiowe wodniczek dodatkowo pogarsza rozwój drogownictwa. Planowana „Via Baltica” ma przebiegać przez ostoje tego ptaka.

Projekt ochrony ptaszka będzie realizowany do 2010 roku i pochłonie ponad 5,5 miliona euro, z których cztery miliony wyłoży Unia Europejska. Akcję przeprowadzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Za te pieniądze OTOP chce m.in.: kupi ziemię, którą zamierza przekształcić w ostoje wodniczek. W Dolinie Biebrzy będzie to ok. 1,5 tys. ha mokradeł.
Projekt OTOP zakłada przywrócenie odpowiedniego poziomu wód mokradeł Doliny Biebrzy, a także zachęcanie rolników do powrotu do tradycyjnych zasad gospodarowania. Zachętą mają być długoterminowe kontrakty i pieniądze. Rolnicy dostaną większość z pieniędzy jakie organizacja pozyskała na ochronę ptaszka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę