Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Wieczór z poezją i Janem Kulką w MDK-DŚT

Główne zdjęcie
Dominika Palka, I miejsce

Dominika Palka z Warszawy zwyciężyła w XIX Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Dalsze miejsca zajęli: Tomasz Lorenc z Łodzi i wcześniejszy dwukrotny laureat konkursu Rafał Baron z Gdańska, wyróżniono zaś, również już w Łomży znanego, Łukasza Barysa z Pabianic. Nagrodę za wiersz o tematyce łomżyńskiej otrzymała Kamila Szmigiel z Działoszyna. Odbyła się również promocja książki „Powraca wiatr...”, wyboru wierszy patrona konkursu Jana Kulki, a galę wręczenia nagród zwieńczył recital Krzysztofa Napiórkowskiego.

Na tegoroczny konkurs wpłynęły zestawy wierszy od aż 391 autorów (w 2020 było ich 154), tak więc jury w składzie: przewodnicząca Dorota Ryst, Piotr Gajda i Janusz Radwański naprawdę miało z czego wybierać. Zwyciężczynią okazała się 27-letnia warszawianka Dominika Palka, kończąca  filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, miłośniczka nie tylko poezji, ale również szachów. Otrzymała 2000 zł od Zakładów Spożywczych BONA w Łomży, sponsora głównego konkursu od początku jego istnienia. 

– To dla mnie ogromne zaskoczenie! – mówi Dominika Palka. – Najpierw zdziwiłam się, dostając telefon, że jestem między laureatami i nawet nie zdążyłam się ucieszyć kiedy rozmawiałam, byłam w takim szoku. Teraz jechałam po wyróżnienie, byłam przekonana, że tak właśnie będzie i było mi nawet trochę głupio, że w sumie paliwo będzie, mniej więcej, tyle kosztować. Tym większa moja radość, a ta nagroda to dla mnie duży bodziec i motywacja do dalszej pracy. 

II nagrodę w wysokości 1000 zł, ufundowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, otrzymał 39-letni Tomasz Lorenc z Łodzi. 

Trzecie miejsce zdobył, nieobecny na gali z powodu kwarantanny, 50-letni Rafał Baron z Gdańska, tłumacz, wykładowca, krytyk muzyczny, laureat licznych konkursów i autor dwóch tomików wierszy; autor najlepszego wiersza o tematyce łomżyńskiej w konkursie 2015, w ubiegłorocznym  laureat III nagrody. Otrzymał 700 zł od organizatora konkursu, Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Również ta instytucja ufundowała wyróżnienie w wysokości 500 zł. Otrzymał je 24-letni Łukasz Barys z Pabianic: poeta i prozaik, autor książki „Wysokie słońce” laureat licznych konkursów, w tym łomżyńskiego w roku 2019, na którym zajął czwarte miejsce.
Nagrodę za najlepszy wiersz o tematyce łomżyńskiej, 1000 zł ufundowane przez prezydenta Łomży, otrzymała 21-letnia studentka Kamila Szmigiel z Działoszyna, laureatka konkursów im. Szaloma Asza oraz im. Jana Krzewniaka, miłośniczka folkloru rodzinnych stron oraz dobrego kina, autorka wiersza „Szwarce chasene, Łomża 1906”, odwołującego się do dawnej społeczności żydowskiej miasta. – Bardzo zainteresował mnie ten konkurs – mówi Kamila Szmigiel. – Lubię poznawać nowe miejsca, które, wydaje mi się, nie są aż tak popularne, że nie jest to pierwsze skojarzenie, kiedy myśli się o miastach w Polsce. Postanowiłam pokazać tę stronę Łomży, która już nie istnieje, bo przeminęła z czasem, zwłaszcza po wojnie. 

Konkursową galę uświetniła promocja wyboru wierszy patrona konkursu Jana Kulki „Powraca wiatr...”, obejmującego utwory z lat 1957-2000, w tym dotąd niepublikowane. Zebrała je Barbara Kulka, autorką oprawy graficznej jest Natalia Kulka, a wydawcą MDK-DŚT.

– Wzięłam wszystkie teksty Jana od początku i starałam się wybrać te naprawdę najlepsze, najkrótsze, żeby nie było jakichś dłużyzn – mówiła Barbara Kulka. – Zaczęłam od pierwszego wiersza, o którym Jan zawsze wspominał, „Jesień i dziewczyna”. Potem były teksty kłodzkie, a z każdego tomiku starałam się wybrać coś ciekawego. Na końcu dodałam ten ostatni wiersz, który nie był nigdzie publikowany, nigdy nie był czytany, a który udało mi się odczytać z rękopisu.

Akcentem fianłowym był recital Krzysztofa Napiórkowskiego, który wykonał nie tylko klasyczne wiersze Mickiewicza, Leśmiana, ks. Twardowskiego, Baczyńskiego czy Dylana Thomasa w przekładzie Barańczaka, ale też autorów współczesnych, jak: Wojciech Kaas, Paweł Szydeł czy Krzysztof Karasek.  

– Zgłosiło się ponad dwa razy więcej niż zwykle poetów, co bardzo cieszy – podsumowuje dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Myślę też, że możemy być zadowoleni z naszej gali, bo bardzo baliśmy się o to, czy poeci będą chcieli przyjechać, czy publiczność dopisze. Okazało się jednak, że powoli się do siebie znowu przyzwyczajamy, oswajamy i potrzebujemy spotkań. Dlatego jestem bardzo zadowolony z tego konkursu i pozytywnie zaskoczony jego młodym obliczem gdyż, poza jednym wyjątkiem, jury nagrodziło w tym roku młodych poetów, co dobrze rokuje, bo okazuje się, że tacy młodzi ludzie jednak piszą, chcą się zgłaszać, dzielić się swoją twórczością.

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

210618123923.png
Foto: Dominika Palka, I miejsce
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę