Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Strażacy ochotnicy z przywilejami i bez mundurów?

Główne zdjęcie
OSP podczas gaszenia trawy na Fortach w Piątnicy

MSWiA na koniec kwietnia przygotowało i skierowało do konsultacji projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Zawiera on pewne przywileje dla druhów, ale i budzi pewien niepokój.

Projekt zakłada wprowadzenie dodatków emerytalnych, uregulowanie kwestii świadczeń za udział w akcjach ratowniczych (zwolnienia z zakładów pracy na czas udziału w akcjach oraz odszkodowania i ekwiwalenty). W komendach wojewódzkich PSP powołani zostaną zastępcy komendanta do nadzoru i koordynacji spraw OSP. 

Po nowelizacji  z OSP mają zostać wyodrębnione jednostki JRG OSP, które tworzyć będą „ratownicy OSP”. Gmina ma zapewnić im obiekty, pojazdy, środki ochrony, sprzęt, ubezpieczenia oraz szkolenia. Jednostki OSP mogą prowadzić imprezy, jeżeli promują one wartości wynikające z zadań jednostki. Wg. niektórych głosów, po zmianie przepisów, utworzeni „ratownicy gaśniczy” zerwą z wieloletnią tradycją strażacką. Nie będą nosić mundurów, ale muszą zachować gotowość, co budzi sprzeciw środowisk OSP. 

Ratownik OSP, który uczestniczył w działaniach ratowniczych czy akcjach otrzymuje ekwiwalent pieniężny za każdą godzinę, który uchwala rada gminy. Jego wysokość nie może przekroczyć 1/175 przeciętnego wynagrodzenia. 

Ratownikowi OSP, który przez min. 25 lat uczestniczył w akcjach, otrzyma dodatek emerytalny w wysokości 1/14 stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Waldemar Pawlak w komentarzu dla osp.pl uznał to za skromny poziom. „Będziemy postulować, żeby to nie była 1/14 tylko może 1/5 czy 1/6 płacy minimalnej, to byśmy wtedy uzyskali kwotę około 400-500 złotych, czyli na takim poziomie, jak jest zaproponowane w projekcie obywatelskim, gdzie mówi się o 20 złotych dodatku miesięcznie za każdy rok służby i udziału w działaniach ratowniczych”.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP zapowiedział już, aby wprowadzone zostały zapisy z obywatelskiego projektu ustawy zgłoszonego 20 kwietnia 2017 r. lub senackiego projektu uchwalonego przez Senat w dniu 17 grudnia 2020 r. i popartego przez wszystkich senatorów, dotyczące dodatków emerytalnych dla strażaków ochotników, według których dodatek wynosi 20 zł miesięcznie za każdy udokumentowany rok bycia czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Do pozostałych propozycji odniesiemy się po przeprowadzeniu konsultacji z OSP oraz ogniwami Związku OSP RP – czytamy w komunikacie. 

Projekt ustawy przewiduje nadawanie przez MSWiA odznaki „Świętego Floriana, za zasługi dla społeczności lokalnej”, którą będzie charakteryzował bardziej powszechny charakter. Jednocześnie, dla szczególnie wyróżniających się członków OSP przewidziano możliwość przyznania Krzyża św. Floriana. Wnioski o nadanie będzie przedstawiał Prezydentowi RP minister właściwy do spraw wewnętrznych.

W Polsce jest ponad 16 tys. jednostek OSP. Z tego ponad 4,6 tys. takich, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jednostki OSP stanowią ponad 96 proc. ogólnej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej w Polsce, będąc tym samym najliczniejszą grupą ratowników.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę