czwartek 10.11.2005
Kurier Poranny - Flagi nad pogotowiem Gazeta Współczesna - Premier tnie po urzędnikach Gazeta Współczesna - Sztandar na setne urodziny szkoły Gazeta Współczesna - Przyjaciel mistrzów sportu Gazeta Wyborcza - Mlekovita doceniona
W południe związkowcy z "Solidarności" w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży i Suwałkach zawiesili flagi nad budynkiem. Mniejsze chorągiewki umieścili na ambulansach. W ten sposób rozpoczęli kolejną fazę protestu przeciwko planom połączenia jednostek pogotowia w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.
- Tak samo jest także w naszych filiach w Grajewie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie i Ciechanowcu - mówi Kazimierz Borkowski, szef "S" w łomżyńskiej stacji. - Chcemy dać znać panu wicemarszałkowi, że będziemy domagać się, aby swoją decyzję zmienił.
Rozpoczęty wczoraj "flagowy" protest nie wpływa na pracę pogotowia. W przyszłym tygodniu, jeżeli projekt wicemarszałka Tołwińskiego zostanie przyjęty, wytypowani pracownicy rozpoczną strajk głodowy.
W Łomży dodatkowym postulatem jest utrzymanie Grzegorza Wasilewskiego na stanowisku dyrektora. Urząd Marszałkowski planuje bowiem jego odwołanie.
więcej: Kurier Poranny - Flagi nad pogotowiem
Gazeta Współczesna - Premier tnie po urzędnikach
Urzędnicy obawiają się utraty swoich posad. Dotyczy to osób zatrudnionych w administracji państwowej. Z urzędowej mapy Podlasia mają zniknąć między innymi zamiejscowe placówki Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - w Suwałkach i Łomży.
"Tanie Państwo” to program premiera Kazimierza Marcinkiewicza, którego celem jest ograniczenie wydatków na administrację. Głównym celem jest likwidacja delegatur urzędów wojewódzkich, Agencji Nieruchomości Rolnych, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Agencja Rynku Rolnego miałaby zostać połączona z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Połowa urzędników zatrudnionych w obu instytucjach mogłaby stracić pracę.
Dla niektórych jest to cios i przyznają, że takiej sytuacji nie przewidywali. "To decyzje polityczne” - tłumaczy część urzędników, szczególnie tych siedzących na górze. Dla tych szeregowych sytuacja oznacza po prostu utratę pracy.
Podlaski Urząd Wojewódzki ma dwie delegatury: w Łomży i Suwałkach. Zatrudniają one łącznie 49 osób.
więcej: Gazeta Współczesna - Premier tnie po urzędnikach
Gazeta Współczesna - Sztandar na setne urodziny szkoły
– Sto lat temu powstał pierwszy murowany budynek szkolny przy ulicy Kościelnej. Do dziś zachowały się fundamenty starego obiektu – wspomina Waldemar Kikolski, obecny dyrektor Zespołu Szkół. W czwartek odbędzie się wielkie święto z okazji jubileuszu placówki.
Pierwszą szkołą w Sokołach była szkoła parafialna funkcjonująca przy kościele. Została założona w 1471 r.
– Placówka nie miała swojej stałej siedziby aż do 1905 r., dlatego ten rok przyjęliśmy jako datę początkową funkcjonowania szkoły – tłumaczy Kikolski. – Do dziś zachowało się zdjęcie przedstawiające jej wygląd z tamtego okresu.
Setne urodziny Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza to wielkie święto dla mieszkańców wsi, a także jej absolwentów i emerytowanych nauczycieli.
– W przyszłości planujemy otworzyć Izbę Pamięci, w której zgromadzimy wszystkie pamiątki z okresu funkcjonowania szkoły – zapowiada Kikolski. – Dzieci absolwentów przynoszą do nas stare zdjęcia oraz świadectwa ukończenia szkoły.
W zbiorach placówki jest między innymi świadectwo ukończenia szkoły w języku rosyjskim, które zostało wydane Stanisławowi Bruszewskiemu w 1910 roku.
więcej: Gazeta Współczesna - Sztandar na setne urodziny szkoły
Gazeta Współczesna - Przyjaciel mistrzów sportu
Krzysztof Piszczatowski, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Rolniczych w Marianowie, a jednocześnie fizjoterapeuta reprezentacji Polski w biegu na 400 m – być może właśnie on będzie pierwszym w historii mieszkańcem ziemi łomżyńskiej, który pojedzie na olimpiadę.
– Swoją przygodę z reprezentacją Polski zacząłem osiem lat temu – wspomina Piszczatowski. – Początkowo pracowałem z maratończykami, a od roku współpracuję ze sztafetą 400-metrowców.
Jak podkreśla masażysta, wydarzenia tego roku to dla niego „spełnienie dziecięcych marzeń”.
– Zostałem reprezentantem Polski i mogłem założyć dres z orłem na piersiach – podkreśla Piszczatowski. – Dzięki pracy z kadrą zobaczyłem także kawałek świata. W tym roku byłem już we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Finlandii.
Ale bycie masażystą reprezentacji to nie tylko przyjemność podróżowania. W ciągu ostatniego roku Krzysztof Piszczatowski prawie 150 dni spędził na zgrupowaniach i zawodach. Podczas takich wyjazdów dzień pracy trwa nieraz kilkanaście godzin.
więcej: Gazeta Współczesna - Przyjaciel mistrzów sportu
Gazeta Wyborcza - Mlekovita doceniona
Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego zdobyła tytuł najlepszej spółdzielni mleczarskiej i największego eksportera podczas branżowych targów Mleko-Expo 2005 w Warszawie
Palmę pierwszeństwa przyznał jej Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Wziął pod uwagę wyniki finansowe za rok 2004: Mlekovita wygrała w kategorii największych przychodów ze sprzedaży, kapitałów własnych, przerobu i skupu mleka, największego zysku netto i inwestycji.
W nagrodę otrzymała puchar prezesa Agencji i Restrukturyzacji Rolnictwa "za wybitne zasługi w unowocześnianiu przetwórstwa i poprawianie jakości mleka".
Podczas targów spółdzielnia zajęła też pierwsze miejsce w prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego rankingu dziesięciu największych eksporterów artykułów mleczarskich.
więcej: Gazeta Wyborcza - Mlekovita doceniona