Nowe roczniki do szczepienia
Trwa rejestracja na szczepienia osób w wieku 60 lat i więcej. Od poniedziałku taką możliwość otrzymają kolejne roczniki, bowiem rząd otwiera kolejne grupy na szczepienia. Zapowiadane w kwietniu duże dostawy szczepionek, mogą zdynamizować szczepienia w Polsce.
Od poniedziałku, 12. kwietnia, rząd uruchamia kolejne roczniki do szczepienia. Ma to związek z tym, że w kwietniu spodziewamy się dostaw szczepionek do Polski na poziomie 7 mln.
- Dziś jesteśmy na etapie przygotowań. Przygotowujemy infrastrukturę, procedury, wszystkie rozwiązania organizacyjne, ale jeszcze nie możemy wykorzystać tego w stu procentach. Dlaczego? Dlatego, że cały czas mamy za mało szczepionek. Ale przygotowujemy się w taki sposób, że jak te szczepionki do Polski dotrą, nie będziemy już myśleć o zorganizowaniu nowych punktów, form, procedur, tylko od razu zaczniemy szczepić maksymalnie dużą liczbę osób - zapowiadał Michał Dworczyk.
Obecnie rejestrować się na szczepienie mogą osoby, które ukończyły 60 lat lub więcej. Od poniedziałku każdego dnia włączany będzie kolejny rocznik.
Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972,
- 24 kwietnia – rocznik 1973.
Jeśli uprawniony nie zapisze się na szczepienie w danym dniu, będzie mógł to zrobić później.
- Mamy nadzieję – mówił Michał Dworczyk, szef KPRM - że w kwietniu, najdalej w maju, zakończymy możliwość rejestracji dla kolejnych roczników, a potem szczepienia przeciw Covid-19 będą już absolutnie powszechne i dostępne dla każdego.
W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 5 tys. punktów szczepień. Rząd deklarował, że jest w stanie szczepić 3,5-4 milionów osób miesięcznie. Najbliższe tygodnie zweryfikują te zapowiedzi, o ile dotrą szczepionki.
Jak zapisać się na szczepienie?
Przez infolinię 989.
Należy przygotować PESEL. Podczas rejestracji osoba wybiera termin i miejsce szczepienia. Jeśli poda numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty, otrzyma SMS-a z potwierdzeniem.
On-line przez PACJENT.GOV.PL
Strona zapewnia możliwość e-rejestracji. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeżeli propozycje nie będą Ci odpowiadały, możesz wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, osoba otrzyma powiadomienie SMS.
Przez wysłanie SMS-u
Należy przygotować PESEL oraz kod pocztowy lokalizacji. Na numer 880 333 333 należy wysłać wiadomość o treści „SzczepimySie”. Połączysz się z systemem, a po podaniu kodu pocztowego i numeru PESEL, otrzymasz propozycję terminu w konkretnym punkcie szczepień. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.
Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu – zapewnia ministerstwo - system zachowa Twój numer. Gdy tylko pojawi się możliwość zaszczepienia, otrzymasz informację.
Przez punkt szczepień
Ministerstwo zachęca do telefonicznego umawiania się z punktem szczepień. Numery dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Osobista wizyta w punkcie szczepień wiąże się niekiedy z koniecznością stania w kolejkach, ale też jest narażaniem się na ryzyko zakażenia – przypominają eksperci. Jeśli zatem nie musisz wychodzić, zostań w domu i zapisz się zdalnie.