Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.interia.pl

Pożar łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym

Ok. 1,5 tys. ha wysuszonych łąk i trzcinowisk spłonęło od piątku w Biebrzańskim Parku Narodowym, w okolicach miejscowości Goniądz-Dawidowizna. W sobotę wieczorem pożar udało się opanować poinformował PAP dyrektor parku Adam Sieńko.

Zdaniem dyrektora przyczyną było podpalenie. W akcji gaszenia i tłumienia ognia oraz nadzorowania terenu brali udział pracownicy parku, wspomagani przez strażaków ochotników z okolicznych miejscowości, bo w miejsca, gdzie pojawiał się ogień, nie wjechałby ciężki sprzęt gaśniczy.

Dyrektor Sieńko powiedział, że w sobotę pożar rozniecił mocniej silny wiatr, wieczorem udało się go opanować na tyle, że nie zwiększa już swojej powierzchni, dopalają się jedynie trzciny i trawy na terenie objętym pożarem, ale jest on stale nadzorowany.

Ostatecznie ugasić pożar mogą intensywne deszcze lub nadejście mrozów, bo biebrzańskie torfowiska potrafią tlić się pod powierzchnią przez wiele tygodni.

Pytany o straty przyrodnicze ocenił, że co prawda nie ma teraz nad Biebrzą ptaków, ale ogień i dym na pewno wystraszył duże zwierzęta, które z zagrożonego terenu uciekły. Według Sieńki, największe będą straty w mikrofaunie i mikroflorze glebowej.

W 2002 roku, kiedy pożary torfowisk nad Biebrzą były rekordowo duże, spłonęło łącznie ponad 2,5 tys. hektarów, a jeden z pożarów trwał od sierpnia do dużych opadów deszczu w październiku.

Rzecznik prasowy podlaskiej straży pożarnej Marcin Janowski powiedział PAP, że takich pożarów nie da się gasić w klasyczny sposób, bo zawodowa straż pożarna nie ma możliwości skorzystania ze sprzętu gaśniczego.

Dlatego interwencje w klasycznym wydaniu podejmowane są wtedy, gdy ogień zagraża zabudowaniom lub lasom. Dodał, że w tym roku jesienne pożary trzcinowsk nad Biebrzą notowane są od trzech tygodni.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę