Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Badania Onkologiczne w Łomży - Dzień Onkologii

U jednych radość, u innych łzy i niepewność jutra – tak dla kilkudziesięciu kobiet, kończyła się sobotnia akcja badań USG piersi. Akcję zorganizowały członkinie Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży, specjaliści z oddziałów Onkologicznego i Diagnostyki Obrazowej miejscowego szpitala, oraz Podlaskie Centrum Zdrowia Publicznego. Już na kilka godzin przed planowanym czasem rozpoczęcia badań, w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży ustawiały się długie kolejki pacjentek. Były osoby, dla których tym razem diagnoza była powodem do radości – tak jak dla pani Marii, która od półtora roku walczy z rakiem.

Jednak wiele pacjentek po wyjściu od lekarza, nie mogło mówić w ogóle. Tym bardziej udzielać wywiadu. Najczęściej tak było w przypadku, tych które po raz pierwszy udały się do specjalisty. Podejrzenie groźnych zmian nowotworowych w obu piersiach – tak brzmiała diagnoza w przypadku zaledwie 16-letniej kobiety. Specjaliści są zgodni, gdyby nie szybka reakcja na wykrycie guzów i możliwość sobotnich badań, za kilka miesięcy nie byłoby jej wśród żywych.
Z bezpłatnych porad specjalistów skorzystało blisko 80 kobiet, i to tylko ze względu na ogromne zrozumienie ze strony ordynatorów, lekarzy i personelu oddziałów łomżyńskiego szpitala. Możliwości przyjęć były bowiem o połowę mniejsze. Z wyrazami wdzięczności zwraca się więc do wszystkich, jedna z głównych organizatorek akcji – Prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży. Anna Dąbrowska
Mimo często tragicznych wieści dla niektórych kobiet akcja przyniosła skutek. Rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Anna Dąbrowska powtarza to już od wielu lat.
Organizatorzy są zgodni, że takich akcji powinno być więcej. Na przeszkodzie stoją jak zwykle fundusze. Już od kilku miesięcy w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży nie działa mammograf, dzięki któremu badania były bardziej dokładne a diagnozy bardziej trafne. Dla porównania: na podobne badania, kiedy obowiązują codzienne procedury Narodowego Funduszu Zdrowia, czeka się po kilka miesięcy. Dla wielu kobiet to zbyt długo by mieć szansę na przeżycie.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę