Karta Mieszkańca Łomży pełna niedomówień
"Dodatkowe rabaty, ulgi i świadczenia" od Miasta oraz partnerów zapowiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, który w piątek powołał 13-osobowy zespół ze sobą na czele do opracowania założeń Karty Mieszkańca Łomży. Grupę KMŁ tworzą urzędnicy ratusza i dyrektorzy podległych instytucji: teatru, filharmonii, muzeum, biblioteki, domu kultury, MPK oraz MOSiR. Prezydent informuje, że główne założenie to premiowanie osób, które są mieszkańcami miasta i tutaj odprowadzają podatki. A gdyby w zespole był MPEC oraz MPWiK, opodatkowani zapłaciliby mniej za c.o., wodę i ścieki?
Karta Mieszkańca Łomży ma działać od 2022 r. Komunikat z ratusza precyzuje, że uprawnione do korzystania z niej będą osoby płacące podatki w Łomży: mieszkańcy i osoby "powiązane z miastem pracą czy szkołą". Inspektor Łukasz Czech z ratusza wyjaśnił nam, że na razie za wcześnie mówić o konkretnych "dodatkowych rabatach, ulgach i świadczeniach", ponieważ po to prezydent powołał zespół, żeby opracować założenia Karty Mieszkańca Łomży. Między innymi, KMŁ połączy ofertę z Karty Seniora i Karty Dużej Rodziny, bezpłatne przejazdy autobusami MPK, zniżki cen biletów na baseny Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i biletów wstępu na wydarzenia do instytucji kultury.
KMŁ pójdzie głównie do Seniorów...?
Jak podaje inspektor Czech, Łomżyńska Karta Seniora została przyjęta w 2016 r., zaś "dotychczas w naszym mieście wydano prawie 7,9 tys. Kart Seniora", uprawniających do zniżek w zakupach i usługach w biorących udział firmach - zwykle od 5 do 15% - oraz instytucji Miasta - ok. 10 - 30%. Łomżyńska Karta Dużej Rodziny zaczęła się w 2014 r. Wydano ponad 1, 4 tysiąca KDR, czyli dla rodzin z trójką lub więcej dzieci do 18. r. lub 25., jeśli się uczą. Zniżki w instytucjach Miasta to 50%, jak w MPK i na obiektach MOSiR; firmy biorące udział w programie dają od 5 do około 30%.
Zachęta do rozliczenia podatku w US Łomża
Urzędnicy obiecują: "Karta Mieszkańca Łomży będzie zupełnie nowym rozwiązaniem w zakresie systemu komunikacji, integracji usług miejskich oraz elementem angażującym mieszkańców w życie Łomży". Jak miałoby w praktyce to wyglądać: skomunikowanie (kogo z kim, czego z czym), integracja usług miejskich (po wyjściu z basenu wyjście na koncert lub spektakl?) i zaangażowanie mieszkańców w życie miasta - tylko dlatego, że będą mieć plastikową Kartę Mieszkańca Łomży...? Czy udział w życiu kulturalnym stolicy północno-wschodniego Mazowsza zdołają zapośredniczyć dedykowana aplikacja mobilna i internetowa...? Karty mają być imienne dla mieszkańców Łomży i osób rozliczających tu podatek dochodowy od osób fizycznych. Jeśli rodzice spełnią warunki KMŁ, dzieci będą mogły otrzymać również własne karty, "na stałe powiązane z kontem i kartą rodzica".
- Głównym założeniem jest premiowanie osób, które są mieszkańcami naszego miasta i w nim odprowadzają podatki - twierdzi prezydent Mariusz Chrzanowski. Zachęca mieszkańców Łomży i okolicznych miejscowości do rozliczania PIT-ów w Urzędzie Skarbowym w Łomży. Rabaty, ulgi i świadczenia, udzielone przez Miasto i partnerów to - jak określa włodarz - "forma podziękowania dla tych, dzięki którym powstają w Łomży nowe obiekty sportowe, place zabaw czy organizowane są wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym" - a wpływy z podatków to umożliwiają.
Mirosław R. Derewońko