Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Zmiany w Programie Szczepień

Główne zdjęcie
Szef KPRM Michał Dworczyk (fot. gov.pl)

- Od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, zaś w przypadku preparatu firmy Pfizer po 42 dniach od pierwszej iniekcji - poinformował na konferencji prasowej we czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

- W porozumieniu z Radą Medyczną, i w oparciu o aktualny stan wiedzy, zdecydowano o zmianach terminów w jakich powinny być podawane szczepionki – wyjaśniał minister. Terminy drugich szczepień, które zaczną obowiązywać mieszczą się w terminach proponowanych przez producentów preparatów.

Do 7 marca rząd planuje zaszczepić ponad 90% nauczycieli podstawówek, szkół średnich i wyższych. 14 marca mają zakończyć się szczepienia nauczycieli.

Od 8 marca będą szczepieni pozostali z grupy 0, czyli Ci którzy jeszcze nie zostali zaszczepieni.

Od 10 marca - zapowiada rząd - rozpocznie się rejestracja osób przewlekle chorych. Start szczepień planowany jest na 15 marca.

„Trzy podstawowe grupy to są pacjenci onkologiczni, pacjenci dializowani i pacjenci wentylowani mechanicznie. Do grupy 1b dołączone zostały osoby, które czekają na przeszczepy oraz pacjenci onkologiczni, którzy zostali zdiagnozowani, a jeszcze nie są leczeni” - mówił szef KPRM. 

Wiceminister zdrowia Anna Goławska wyjaśniała, że pacjenci dostaną e-skierowania, automatycznie wygenerowane z systemu. „Informację o tym, kto powinien otrzymać takie skierowanie będziemy mieli ze sprawozdawczości Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż po kodach chorób NFZ jest w stanie wygenerować taką listę osób” - podkreśliła wiceminister. Skierowania dla przewlekle chorych maja być wystawione do 10 marca. Zainteresowane osoby mogą sprawdzić to na IKP lub u lekarza prowadzącego, czy lekarza POZ.

11 marca planowany jest początek zapisów na szczepienia dla osób w wieku 69 lat: między 18 a 20 marca zapisy roczników 1952-54, od 22 do 24 marca roczniki 1954-56; od 25 marca ponowna rejestracja pacjentów 70 plus. Szczepienia 69 -latków rozpocząć się mają 22 marca, w kolejnych dniach - następne roczniki. 

29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1C. „W pierwszej kolejności będą to osoby, które przez swoją pracę stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli jest to mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo” - podał szef KPRM. Chodzi tu o służby mundurowe.

„Działamy na rzecz tego, aby w kwietniu około 30 tys. osób otrzymało uprawnienia do prowadzenia szczepień. W konsekwencji zespoły szczepienne, które dzisiaj składają się z przedstawicieli zawodów medycznych będą mogły być odciążone i ten personel będzie mógł skupić się na leczeniu pacjentów” - dodał Dworczyk. 

Minister Dworczyk poinformował, że osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem i są w systemie, jest w Polsce ponad 1 mln. „Te osoby będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką”. Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i nad szczepionkami. 

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę