Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

Podziemne miasto umarłych

„To prawdziwa rewelacja, że w 80-lecie diecezji i w 500-lecie Katedry możemy odkrywać korzenie chrześcijaństwa na Ziemi Łomżyńskiej” – tak arcybiskup Józef Michalik Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski komentował odkrycia krypt w łomżyńskiej Katedrze. Arcybiskup wraz z innymi dostojnikami Kościoła, goszcząc na uroczystościach jubileuszu diecezji, oglądał prowadzone pod nadzorem prof. Macieja Czarneckiego prace archeologiczne w prezbiterium Katedry.

„Arcybiskup Michalik dziękował za trud jaki zdecydowała się podjąć diecezja łomżyńska aby badania w prezbiterium tej świątyni doprowadzić do końca. Mówił też że chciałby poznać wyniki tych badań. Podkreślił, że pochodzi z Zambrowa i historia tej Ziemi zawsze go żywo interesuje” – wizytę przy kryptach abp Józefa Michalika relacjonował ks. prał. Paweł Bejger redaktor naczelny Głosu Katolickiego, który wraz z dostojnikami odwiedził w piątek badaczy pracujących w Katedrze.

Kolejny tydzień pracy archeologów przyniósł kolejne odkrycie. Badacze wykopali już 10 krypt. Poza tym znaleziono cztery pochówki poza nimi. Co najmniej dwa z nich to pochówki w trumnach. Profesor Maciej Czarnecki zwraca uwagę na fakt, że niektóre z nich zwrócone są głowami w kierunku ołtarza. „Może to wskazywać, że były to osoby duchowne” - mówi Czarnecki. - „Także dziś jak wprowadza się ciało zmarłego księdza do kościoła układa się je na katafalku w ten sposób.”
Niestety do tej pory przy odkrywanych pochówkach nie znaleziono żadnych precjozów, czy choćby pozostałości po różańcach. - „Zaskakujące jest także to, że nie mamy tu – poza jednym przypadkiem odkrytym na początku prac – żadnych fragmentów ubrań” - mówi archeolog. Profesor zastanawia się czy chowane tu osoby były w ogóle ubrane. - „Być może był tu szczególny kult św. Franciszka. Ten święty kazał się pochować tak jak się urodził. Trzeba pamiętać, że w czasach o których mówimy czyli XVII – XVIII wiekach ludzie byli bardzo religijny i liczyły się gesty. Być może pochówek tak jak św. Franciszek był takim gestem” - mówi prof. Maciej Czarnecki, który podkreśla jednocześnie, że jak na razie takie małe spekulacje. Same prace wykopaliskowe w katedrze potrwają jeszcze co najmniej miesiąc. - „Później zaczniemy prawdziwe badania tego co wykopaliśmy i wówczas będzie dopiero się zastanawiać co z tego wszystkiego wynika” - podkreśla Czarnecki. - „Ta druga część badań na pewno więcej czasu nam zajmie niż same wykopaliska” – mówi.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę